Köşe Yazıları

21. Yüzyılın Evliya Çelebisi: Karagümrük

Süleyman Hurma AA. Muhabirine “boş nereyi bulursak orada oynuyoruz. Bu hafta İstanbul’da stat bulamadık.” açıklamasında bulundu.

Süper Lig kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Vefa Stadında maçlara çıkamayan Karagümrük, Olimpiyat Stadının çalışmalarının devam etmesi nedeniyle ev sahibi olduğu statları her hafta başka bir sahada oynamaya devam ediyor.

Konya maçını İstanbul dışında oynamak zorunda kalan Karagümrük’e Kocaeli Stadı kapılarını açıyor. Ev sahibi olduğu maçları 6 farklı statta oynamak zorunda kalan muhtemelen ilk ve son kulüp olacak Karagümrük. Fatih Karagümrük, iç saha maçlarını daha önce Atatürk Olimpiyat, Ülker, Esenyurt Necmi Kadıoğlu, Recep Tayyip Erdoğan ve Vodafone Park statlarında oynamıştı.

İstanbul’un en köklü semtlerinden olan Karagümrük, Süleyman Hurma önderliğinde stat ve tesis için gerekli tüm hamlelerini yapmasına rağmen hala tesisi ve stadı olmadan Süper Ligde mücadele ediyor. 2014 yılında kurulan Başakşehir Futbol Kulübünün bile 17.319 kişilik stadı ve 6200 m2 kamp tesisi, 3 adet antrenman sahası bulunurken 1926 yılında kurulmuş Karagümrük’ün ne tesisi bulunuyor ne de stadı.

Asaf Ayçıl, Çukurbostan’ın Karagümrük’ün sahasına dönüşümünü şöyle anlatmıştır:

“Kulübe yakın olan Çukurbostan’dan antrenman sahası olarak faydalanmak isteyen Muhtar Bey, bir gün kulüpte kaleci Zeki, Alaettin ve benim bulunduğum odaya gelerek ‘Bey kardeşlerim, bu gece el ayak çekildikten sonra sizinle Çukurbostan’a gidelim, birkaç ağaç keserek ufak bir egzersiz sahası açalım’ deyince ‘Zeki de yerinden fırlayarak ‘Ben marangozum testeremi alıp geleyim’ demişti. Bu iş hepimizi sevindirmişti. Şimdi ismini hatırlayamadığım iki kişi daha aramıza katıldı. O gece etrafa gözcü koyarak Çukurbostan’ın bir kısmındaki ağaçları kesmeye başladık. Bu faaliyetimiz diğer gecelerde de devam ederken muhitte büyük ilgi uyandırdı. Aramıza katılanlar gittikçe çoğalmaya başladı. Kesecek ağaç kalmayıncaya kadar çalışmalarımız devam etti.

Nihayet toprak kısmını düzeltmek işine başlandı, açılan sahanın (eski tramvay) otobüs yolu istikametinde büyük bir bostan kuyusu olduğundan ilk önce Kurdağı istikametindeki kısmın tesviyesi yapılarak tek kale halinde antrenman yapılacak şekle sokuldu. Muhit sakinlerinin sanki kendi evlerinin bahçelerini tanzim ediyormuş gibi candan bir ilgi ile büyüğü ve küçüğü çalışarak tanzim edildi. Bu saha kulübe faydalı olmaya başlamıştı. Otobüs Caddesi istikametinde büyük bostan kuyusu, oldukça zahmetli bir çalışma ile dolduruldu. Böylece daha önce tanzim edilen kısma ilaveten ortaya geniş bir saha çıktı.”

Geçmişte bu şekilde büyük emekler ve özveri ile oluşturulan tarihi statta oynamasına izin verilmezken tesis ve saha bulamayan bir takıma dönüştü Karagümrük.

Kısacası tarih kokan bu semtin taraftarları stadını ve tesisini istiyor. İstanbul sadece 3 büyüklerden veya belediye destekli kulüplerden ibaret değildir. Karagümrük hakkı olan stadını ve tesislerini istiyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu