Gündem

FAST sistemi ile para gönderme üst limiti arttırıldı

Yeni nesil anlık para gönderme sistemi ile 7gün 24 saat bankalar arası hesaplara para göndermeye imkan sağlayan FAST işlemlerinde, 1.000 TL olan işlem üst limiti 4 Ağustos 2021 tarihinden itibaren 2.000 TL’ye yükseltildi. EFT ve havale ücreti ödenmeden 24 saat para transferi imkânı tanıyan FAST Sistemi`nde limit bugün itibarıyla 2.000 liraya yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’ni 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşın kullanımına açmıştı. Yaygın kullanımın yakından izlenmesi 50 TL olarak belirlenen ilk limit, sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması ile birlikte üst limiti 1.000 TL olarak yükseltmişti. 4 Ağustos 2021 tarihinden itibaren üst limit 2.000 TL olarak güncellendi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada:

“TCMB iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir.

İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir. Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır. Söz konusu gelişmelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.” bilgisi verildi.

FAST nedir?

FAST mesai saatleri dışında da ödeme yapmanızı sağlayan yeni nesil anlık para gönderme sistemidir.  FAST ile ödemeniz saniyeler içinde alıcının hesabına geçer. Alıcı hesabına gelen fonu hemen kullanabilir.

FAST nasıl kullanılır?

FAST Sistemine üye bankaların mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarına girerek 7 gün 24 saat FAST ödemesi gönderebilirsiniz.

Ödeme talimatınızı girerken alıcının hesap bilgilerini (ad-soyad ve IBAN) kullanabileceğiniz gibi; varsa alıcının kolay adres bilgilerini de kolayca girebilirsiniz.

Ödeme talimatınız saniyeler içinde gerçekleşecek ve işleminiz başarı ile gerçekleştiği an hem gönderici olarak siz hem de alıcı müşteri işlem hakkında bankalarınız tarafından bilgilendirileceksiniz. İşlem tutarı anında alıcının hesabına yansıtılacak ve fon kullanılır hale gelecek.

Kolay Adres nedir?

Kolay Adres ; size para göndermesini ya da ödeme yapmasını istediğiniz kişiye hesap numaranız (IBAN) yerine, Bankanız kanallarında tanımlayabildiğiniz, girişi ve kullanımı daha kolay olan size ait bir bilgidir.

Hesaplarınızı telefon numarası, e-posta adresi, T.C. Kimlik numarası, Vergi Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası, Pasaport Numarası bilgilerinizle Kolay Adres olarak eşleştirebilir ve para transferlerinde hesap numarası yerine hesabınız için belirlediğiniz Kolay Adres bilgisinin kullanılmasını isteyebilirsiniz.

FAST işlem ile EFT’den farkları nelerdir?

Elektronik Fon Sistemi (EFT) ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. Bazı durumlarda yapılan EFT işleminin bankaya müracaat ile iptal edilmesinden dolayı gönderen ve alıcı arasında sorun oluşturabiliyordu. Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu