Köşe Yazıları

Adalet

Ekmeği böldüğü vakit ufak parçayı kardeşine veren hiç Nûreddîn dervişiyim demesin…! Buyurmuş Hz. Pîr Sultan M. Nûreddîn el-Cerrâhi el-Halveti (k.s.) (Türbesi Karagümrük Nurettin Tekke Sk. Bulunmaktadır)

Futbol şüphesiz dünden, bugüne bugünden de yarına her daim insanların ilgi odağı olacaktır. İstanbul’da futbol aşkının doğduğu yerlerden biriside Karagümrük semtidir. Karagümrük takımını ardında üç, beş taraftarın olduğu bir takım hüviyetinde düşünürseniz çok ama çok yanılırsınız. Karagümrük ardında koca bir semti, o semtten taşıp İstanbul’u hatta Anadolu’da birçok insanın gönlünde yer etmiş müstesna takımlardan, kulüplerden birisidir.

Karagümrük, bugüne kadar futbol dünyamız içindeki haksız rekabette hep dışlanmaya, hep hakkının yenilmesi gibi eylemlerle karşılaşmıştır.

Hakkının yendiği en büyük konu ise “STAD” konusudur.

Bizans döneminin dört büyük açık su sanrıcından birisidir AETİOS yani şimdiki Karagümrük Stadı’nı Bizans İmparatoru Theodosius II (408-450) zamanında şehir prefectusu (Valisi) olmuş ve Comte Marcelline’ye göre 421 yılında yaptırmıştır. Sarnıç Osmanlı döneminde “ÇUKURBOSTAN” olarak kullanılmıştır.

Bugün Süper Lig maçları için uygun bulunmayan stad Karagümrük açısından bambaşka bir mücadeleye sahne olmaktadır.

Süper Lig’de antreman tesisi ve stadı olmayan tek takım durumunda bulunan Karagümrük, kendi stadında mücadele edemez iken İstanbul’un farklı stadlarında mücadele etmekle kalmamış Kocaeli Stadı’nda mücadele ederek Türk futbol tarihinin bambaşka bir sayfasına adını yazdırmıştır.

Karagümrük stad konusunda üvey evlat müamelesi görürken, Galatasaray-Sivasspor karşılaşması ardından Galatasaray teknik direktörü sayın Fatih Terim zemin probleminden yola çıkarak “Başka bir kentte mücadele edemeyeceklerini” söylerken acaba Karagümrük’ün çektiği çileyi aklından geçirmiş midir? Bilinmez.

Karagümrük dün, bugün tıpkı Hz. Pîr Sultan M. Nûreddîn el-Cerrâhi el-Halveti (k.s.) sözünden yola çıkmışçasına futbol konusunda adil bir bölüşüm içinde söylemlerde bulunarak hakkını savunmaya devam etmektedir.

Bugün maçlarını Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynayan Karagümrük, ismiyle bütünleştiği, hayat bulduğu kendi semtinde mevcut konumda yepyeni bir stadı hak etmektedir. Futbolumuza katkıda bulunmak üzere yapılması planlanan yeni stad projelerinde önceliği şüphesiz Karagümrük hak etmektedir.

Karagümrük Kulüp başkanı sayın Süleyman Hurma, verdiği bir demeçte konuyla ilgili olarak sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili bilgisi olduğunu ve yapılması yönünde “Onay” verdiğini söylemiştir

Karagümrük yeni bir stad yapacak ise bunu mevcut konumda var olan stad üzerine yapmalıdır. Günümüz inşaat teknolojisi düşünüldüğünde tarihi dokuya zarar verilmeden hatta burayı bir nevi açık hava müzesi gibi bir başka şekilde de kullanıma açık hale getirebilirler.

Karagümrük’ün stad çilesinin bir an önce bitmesi, mevcut konumda stad ve antreman tesislerinin oluşturulması bugün futbolumuza tekrar yeni bir soluk, heyecan kazandıran Karagümrük’ün önümüzdeki yıllarda bambaşka başarılara adım atmasını, Türk futbolunun ismini sadece yurt içinde değil Avrupa arenasında da duyurmasını sağlayacaktır.

Sözün özü; futbolumuzda herkes için adalet, adil paylaşım beklentisi ve söylemiyle çıktığımız bu yolda bu stad çilesi Karagümrük adına bitmelidir. Bu güzide semtin takımı, futbolun tarihi lokomotifi olan Karagümrük ve taraftarı bunu hak ediyor.

Sayın Spor Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer saygıdeğer yetkililer lütfen bu sese kulak verin. İnanın kazanan sadece Karagümrük değil aynı zamanda futbolumuz ve geleceğimizin garantisi olan gençlerimiz olacaktır.

Türk futboluna nice yıldızları yetiştirmiş Karagümrük, yeni yol haritasında, yeni stadında ve tesislerinde bambaşka başarılı işlere imza atacaktır.

 Mehmet Eyüp Yardımcı – Fotospor Gazetesi – 8 Mart 2021

https://www.fotospor.com/yazi-adalet-427129

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu