Köşe Yazıları

Adı “Süper” olan ligin kötü hakemleri!

Adaletli yönetecek hakemler Süper Lig’e ne zaman gelecek?

Bu soruyu en başta soralım sonrasında maça gidelim. Evet Karagümrük maça istediği gibi başlayamadı. Hatta geçtiğimiz 11 haftanın en kötü ilk yarı performansını gösterdi. Ancak 27. dakikadaki tiyatro bu performansı gölgede bıraktı. Maçın hakemi önce penaltı noktasını gösterdi. Ardından yardımcı hakem ofsaytı gösterdi ve VAR incelemesi beklendi.

Yaklaşık 6 dakikada verilemeyen karar sonrası VAR pozisyonu incelemesi için Numanoğlu’nu uyardı. Pozisyonu izlemeye giden hakem izlediği pozisyonda penaltı olduğunu görünce yan hakeme uyup ofsayt kararını verdi. Hata silsilesi burada başladı. Ofsaytta olmayan Sobiech’e ofsayt verilip çizgi arkada bulunan ve topun veya oyunun aktif alanında bulunmayan Eric Sabo’dan çizildi.

Hakemin taktir hakları verdiği vermediği kartları tek tek yazmaya gerek yok. Zaten iki hafta önce Fenerbahçe Beşiktaş derbisinde vermediği kartları oynattığı ve oynatmadığı avantajları gördük ve zaten bu hakemin kart kurallarını bilmediği aşikardı.

Gelelim ikinci gol önceki pozisyona. Evet Fatih’e kötü pas geldi, Fatih topu uzaklaştıramadı ve ilk pozisyonda faul yok. Ancak gözden kaçan bir husus var Fatih’in üzerine düşün Hatayspor’lu oyuncu kalkıyor ama Fatih kalkamıyor. Fatih’in kalkıp oyuna devam etmesi engelleniyor ayrıca sakatlık söz konusu. Burada da ne hakem ne de VAR pozisyonu gör(e)miyor.

Sonrasında oyun tabii ki gerilecek. Yapılanlara tepki verilecek ve futbolcular kendi adaletlerini sağlamaya çalışacak. Adaleti dağıtacak hakemler gurubu sahada olmayınca futbolcuların bu rolü üstlenmesinden doğal ne olabilir ki?

Birazda iğneyi kendimize batıralım. Mevlüt Erdinç, Gaziantep maçında olduğu gibi kolay pozisyonda atamadığı gol pozisyonundan sonra dönen top kalemizde gol oluyor. Zaten geldiğinden beri iyi olduğu maç sayısı yok. Sahada yürüyüp bol top kaybı yapan Mevlüt futbolu unutmuş veya küsmüş edasında Karagümrük’te son demlerini yaşamaya devam ediyor. Nitekim 3. golün olması tamamen Mevlüt’ün hatası.

Başkanımız Süleyman Hurma’nın bu gidişata dur deyip basında haklarımızı savunmasını acilen bekliyoruz. Yoksa hakemlerin bu gidişatı iyi değil. Sayın Atılay Canel Erzurum, Kasımpaşa, Sivas maçlarından sonra gerekli açıklamaları ve haklı isyanını yayıncı kuruluşa gösterse de bu tepkilerin devamının gelmesi gerekiyor. Zaten hakkımızı savunacak, yapılan hataları göz önüne serecek basın mensubu sayısı oldukça az. Biz camia olarak kenetlenip bu haksızlığa bir dur dememiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu