Türkiye Kupası

Avrupa kupalarına katılmaya giden en kestirme yol. Zıraat Türkiye Kupası;

Zıraat Türkiye Kupa’sına 3. Turdan katılacak olan Karagümrük için Avrupa Kupaları hedefine bir adım daha yaklaşmaya giden en kısa yol kupayı kazanmaktan geçiyor. Statü gereği bu sezon eliminasyon sistemi ile oynanacak olan Türkiye Kupası 3. Eleme – 4. Eleme – 5. Eleme ve son 16 Turu maçlarından sonra final aşaması ile devam edecek.

Rakiplerini elemesi halinde 7 maç sonunda Avrupa Kupalarına katılmaya hak kazanabilecek olan kupa sisteminde tüm maçlar tek maç eliminasyon sistemine göre oynanacak. Kupaya katılacağımız 3. Turdan itibaren oynanacak maçların statüleri ve oynanma şekli aşağıdaki gibidir;

Üçüncü eleme turu müsabakaları

Tek maç üzerinden oynanacak müsabakada Karagümrük Niğde Belediyespor ile karşılaşacak, mücadele Karagümrük Stadyumunda 4 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 15:30’da oynanacak.

Dördüncü eleme turu müsabakaları

Üçüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 43 takım ve 2019 – 2020 Sezonu sonunda Süper Lig’de oluşan puan sıralamasında 7. ile 15. sıralar arasında yer alan 9 takım olmak üzere toplam 52 takım arasında tek maç eleme usulüne ve seri başı sistemine göre oynanacaktır.

Beşinci eleme turu müsabakaları

Dördüncü Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 26 takım ve 2019 – 2020 Sezonu sonunda Süper Lig’de oluşan puan sıralamasında 1. ile 6. sıralar arasında yer alan 6 takımın katılımı ile 32 takım arasında oynanır.

16 (on altı) takım seri başı olur ve diğer 16 (on altı) takım ile eşleşir. Müsabakalar seri başı takımların sahasında tek maç olarak oynanır.

Son 16 Turu

Son 16 Turu müsabakaları, Beşinci Eleme Turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 16 takım arasında tek maç eleme usulü ve seri başı sistemine göre oynanır. Eşleşmeler kura çekimi ile belirlenir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımların sahasında oynanır. Müsabakalarını kazanan 8 takım tur atlar.

Final Aşaması

1) Çeyrek Final müsabakaları

Çeyrek Final müsabakaları, Son 16 turu müsabakaları sonucunda tur atlayan 8 takım arasında ve tek maç eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler TFF tarafından düzenlenecek kura çekimi sonucunda belirlenir. Kura çekiminde, bu statünün 3. maddesi uyarınca belirlenecek olan 4 takım, seri başı olur ve diğer 4 (dört) takım ile eşleşir. Müsabakalar küçük numarayı çeken takımların sahasında oynanır.

2) Yarı Final müsabakaları

Yarı Final müsabakaları, Çeyrek Final müsabakaları sonucu tur atlayan 4 takım arasında ve tek maç eleme usulüne göre oynanır. Eşleşmeler Çeyrek Final müsabakaları kura çekimi esnasında belirlenir.

3) Final müsabakası

Final müsabakası, yarı finalde tur atlayan iki takım arasında, TFF tarafından belirlenecek olan tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanır. Final müsabakasında, eşitliğin bozulmaması halinde on beşer dakikalık iki devre halinde uzatma oynanır. Uzatmada da eşitliğin bozulmaması halinde kazanan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

SERİ BAŞI SİSTEMİ

Eleme ve Final aşamalarında seri başı olacak takımlar;
2019 – 2020 sezonu Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonunun, 2020 – 2021 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımlar seri başı olacaktır.

Seri başı takım sayısının sağlanamaması halinde, 2019 – 2020 Sezonunda daha üst ligde yer alan takımların elenmesi durumunda seri başı takım sayısının sağlanamaması halinde; 2019 – 2020 Sezonu sonunda oluşan puan sıralamasında daha üst sırada olan takımların sıralanması suretiyle belirlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu