Spor

Başkanımız Süleyman Hurma, TRT Spor’a özel açıklamalarda bulundu.

Süleyman Hurma geçen sezonki Avrupa Kupaları hedefinden takımın uzak kalmasından dolayı üzüldüğünü ve bu hedefi bu sene gerçekleştirmek istediğini belirtti. Programdaki açıklamaları;

“Biz geçen sezon Avrupa Kupalarına katılmayı çok arzu ettik. İlk çıktığımız sene onu başarmayı çok istiyorduk. Ancak hem ilk devre oynadığımız müsabakalar lig başlar başlamaz hem de oyuncularımızdan üçünün ameliyat olması, ikinci devrede de 17 oyuncumuzun aynı dönemde Covid olması ve ağır Covid geçirmesi bizi bu arzumuzdan, hedefimizden alıkoydu. Ancak tabi ki o hedefimizden hiç vazgeçmedik. Aynı şeyi bu sene yapmayı çok arzu ediyoruz. Tabi bizim geçtiğimiz sezon için şuydu; öngörümüz yabancı serbestliğinin devam etmesiydi. Ancak o devam etmeyince birden bire bütün planlarımız değişmek zorunda kaldı. Şimdi yeni ve mevcut duruma adapte olmaya çalışıyoruz. Transfer çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz. İki veya üç tane daha birinci sınıf oyuncu alacağız takımımıza, o yönde çalışıyoruz. İnşallah o da çok kısa süre içerisinde sonuç bulacaktır. Karagümrük önümüzdeki sezon şartlar ve koşullar ne olursa olsun Avrupa Kupalarına gidecek sonucu mutlaka yakalayacaktır.”

İhtiyaçlarınızı görebilecek, kadroyu bir tık daha iyiye taşıyabilecek tarzda transferler olduğunu düşünüyor musunuz?

“Tabi ki her birinin amacı farklı. Özellikle Samed çok özel bir oyuncu olacak. Onun için söyleyebilirim, 18 yaşında daha. Bayern Leverkusen’de 18 yaşında olmasına rağmen Avrupa Kupalarında oynamayı becermiş bir kardeşimiz, ondan çok ciddi beklentimiz var. Türk oyunculardan Efe’den bu sene çok büyük şeyler bekliyoruz. Çok iyi de başladı sezona, o da biliyorsunuz 18 yaşında. Tunay ve Kerim A Milli takımımızda oynamış, bu ligde Türk oyuncu olarak kendini kabul ettirmiş oyuncular. İşin esasına bakarsanız Türk oyuncu oynatmak istediğinizde bunlardan daha iyi Türk oyuncu bulma ihtimali ne Karagümrük’ün ne de başka bir takımın zaten yok piyasaya baktığınız zaman. Dolayısıyla bizim en azından Türk kontenjanı dediğimiz kısımda bu oyuncuların bize katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Serhat var biliyorsunuz geçen sene bize katkı sağlayan genç bir kardeşimiz. Salih Dursun’dan çok ciddi beklentimiz var. Geçen sezon sakatlığından dolayı hiç oynamadı ancak çok çalıştı ve çok iyi durumda. Hocamızla, arkadaşları da çok memnun. Bu sene çok farklı bir Salih Dursun izleyebileceğimizi düşünüyorum.

Üzülerek söylüyorum ki yerli oyuncu havuzumuz çok yeterli değil ülkemizde. Bu yeterli olmadığı için de zaman zaman kadro kurmakta, o kadroyu planlamakta sıkıntı çekiyoruz. Ama bütün bunlara rağmen bizim 5 yabancılı dönemlerden 3 yabancılı dönemlerden 4 yabancılı dönemlerden çok ciddi bir tecrübemiz var, 30 yıllık bir tecrübemiz var. Eğer bugün bu işi biri çok iyi yapacaksa, biz de bu işi bu ülkede yapacak insanlardan bir tanesiyiz.”

Bu takımları kurarken geçen sene ve bu sene, ne kadar bonservis ödediniz?

“Biz maalesef bonservis ücretlerini ödeyebilecek bir kulüp değiliz. Hiç ödemedik. İnşallah bir gün biz de bonservis ücreti ödeyebilecek bütçe ve ekonomide bir kulüp oluruz. Zaten biliyorsunuz bu Türk kulüplerinin en büyük sorunu. Türkiye’de futbolda para var diye çok konuşuluyor. Yıllardır televizyonlarda çok konuşuldu, para var, para var, çok büyük para var, çok para harcıyoruz, Oysa ki Türk futbolunda para neredeyse hiç yok. Bugün bizim ödediğimiz, kulüplerimizin ödediği bonservis ücreti bunun çok bunu çok net söylüyorum, Premier Lig’deki ödenen menejerlik ücretinden bile az. İşte iki, üç oyuncu hariç Türkiye Lig’inde bonservis bedeli ödenerek yapılmış transfer yok. Yapamıyoruz bunu, ekonomik koşullarımızdan dolayı. Bunu yapamadığımız için de doğru transferleri de yapamıyoruz açıkçası. Bu sefer serbest oyunculara yüksek ücretler vermek zorunda kalıyoruz. Bu da kulüplerimizi uzun vadede ekonomik olarak daha da zora sokuyor.” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu