Tarihçe

Bir Muhtar Bey vardı…

Merhum, orta boylu, tıknaz, buğday tenli, yüzü sert çizgili bir zattı.. Hayatta kimsesi yoktu. Ölmeden evvel tek gayesi, Karagümrük’ün birinci kümeye terfi edişini ve bir başka arzusu da Kırmızı – Siyahlıların Lig Liderliğini görmekti..

Allah temiz kalpli bu adamın isteklerini gönlüne göre verdi. Karagümrük birinci profesyonel lige terfi etmiş ve yedinci haftaya kadar lig liderliğini muha­faza etmişti. Hele, Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalı­şım görmekle hayatının en zevkli anlarını yaşamıştı, işte, bundan sonradır ki Muhtar bey, Karagümrük muhitinin yaşlı gözleri arasında göçüp gitti..

Merhum, Emniyet Müdürlüğünde memurdu. Bir zamanlar kulübün reisliğinde ve umumi katipliğinde bulunmuştur. Gece ve gündüz Karagümrük muhitin­den, hele kulüpten hiç ayrılmazdı, kulübün bir parça­sıydı. Çoğu zaman statta onu seyretmekten maç seyredilemezdi. On bir kırmızı – Siyahlı sahada oynarken o da tribünlerde futbol oynardı adeta.. Bir zamanlar her maçta üç paket sigara içerdi, sıhhatine dokundu­ğu için mani oldular ve bundan sonra maçlara ne ka­dar cebi varsa Kabak çekirdeği dolu olarak gelmeye başladı; Karagümrük için yaşadı, Karagümrük için öldü. Muhtar beyin ölümü muhit için büyük bir ka­yıptır. Karagümrük Kulübünün Kurucusu, Çukurbostan sahasının yaratıcısı Muhtar bey’i Karagümrüklü­ler unutmayacaklardır…

Allah Rahmet eylesin.

Karagümrüklü gençlere Lokali bedelsiz olarak tahsi­si ve ayrıca gösterdiği kolaylıklar, yeni lokallerine yer­leşen Karagümrüklü gençlere yeni imkânlar verdi.

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu