Köşe Yazıları

Bir Stadın Düşündürdüğü

Senelerden beri, Karagümrüklüler derin bir iç üzüntüsü içindedirler. C.H.P.’nin iktidar devresinde açılan bu yara D.P. iktidarı zamanında da devam etti, işlenmiş olan hatanın düzeltilmesi cihetine gidilmedi. Her şeyi politik endişe ve düşüncelerden uzak olarak halletmek yolunda birçok meseleye el atan inkılap hükümetinin bu işi de el atmasını ümitle bütün Karagümrük’lüler bekliyor. Yalnız Karagümrük’lüler değil, hatta bütün Fatih’liler…

Evet, Vefa kulubüne verilmiş olan Karagümrüğün tam kalbi sayılacak yerdeki Vefa Stadı, çok haksız yapılmış bir tahsistir. Bu tahsisin isabetsizliği yüzünden Karagümrük Kulübü, inkişaf bakımından yıllar kaybetmiştir. Bugün, yıllarca devam eden çetin mücadelelerden sonra, ta eskiden beri gerçek bir cevher olduğunu her vesile ile ispat eden Karagümrüklü iman dolu enerjik gençler, semt sakinlerinin de birlik ve beraberliği ile profesyonel birinci kümenin sayılı takımlarındandır. Hatta memleketin… Vefalılar karşısında da her karşılaşmada üstünlüklerini göstermiş bulunuyorlar.

İnsanın, bu vaziyet karşısında ister istemez soracağı geliyor; Karagümrük’te saha ve bina sahibi olarak Vefa’lıların ne işi var?

Karagümrük Kulübünün bilhassa son senelerdeki gelişmesi de, sentteki bu stadın Vefa Kulübüne verilmesiyle vaktiyle işlenen hatayı ve haksızlığı açıkça göstermektedir.

Kaldı ki, bugün mükemmel bir Karagümrük takımı vardır ve bir çok sayılı kulübümüzün gözde elemanlarını da Karagümrük Kulübü’nden çırağ edilmiş gençler teşkil etmektedir.

Hal böyle olduğuna göre evvelce çok defa üzerinde durduğumuz bir meseleye bir defa daha parmak basmak istiyoruz.

Evet, gerçekten imanlı, enerjik ve kulüp sevgisiyle dolu Karagümrük gençliği ve muazzam taraftar topluluğu, Vefa Stadına baktıkça içi ıstırapla, hüzünle doluyor.

Vaktiyle, muayyen ve mahdut bir taraftar zümresini memnun etmek için Vefa Kulübüne tahsis edilmiş olan stat, Karagümrük’lülerin hakkıdır. Hem sormak lazım, Vefa Kulübü’ne bu imtiyaz neden?

Belki Karagümrük Kulübü’ne devri de bir imtiyaz olacaktır. İşte biz, bunu da göz önüne alarak Stadın Karagümrük Kulübü’ne tahsisiyle kazadaki bütün irili ufaklı kulüplerin de bir program dahilinde istifade edebilmeleri için stada (Fatih Stadı) isminin verilmesini, bir defa daha alakalılara teklif ediyoruz.

Öyle ümit ediyoruz ki, bu tahsis değişikliği Fatih kazasına inkılap hükümetinin bir hediyesi olacaktır.

Yayın : Gece Postası Tarih : 01.09.1961 – Yazar: Seyfeddin Orhan Çağdaş

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – Asaf Ayçıl’ın kitabından alıntıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu