Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kısmi kapanma sürecine geçiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından “Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz” açıklamaları ile birlikte Ramazan’da yeni tedbirler olacak mı? sorusu da cevap bulmuş oldu. Sosyal medya hesabından da “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak, kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. Amacımız, bu iki haftalık sürede vaka ve vefat sayılarında önemli oranda düşüş sağlamaktır.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni koronavirüs önlemlerini duyurdu.

Yeni kısıtlamalar;

İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek.

Hafta içi sokağa çıkma saatleri 2 saat geri alındı;

Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 21:00’dan 19.00’a alındı ve sabah 05.00 olarak güncellenmiş oldu.

Seyahat yasakları;

Sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek ayrıca 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

Kamuda mesai saatleri değişiyor;

Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. (Kamuda) Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Eğitim;

8 ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Lokanta ve kafeler ve konaklama;

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.

Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek. Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

Düğün ve nişan organizasyonları

Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu