Gündem

Fatih Belediyesi’nde HES kodu uygulaması başladı.

Tüm dünyayı saran salgın dolayısıyla alınan önlemlere bir yenisi daha eklenmişti. Türkiye genelinde başlayan kamu kurumlarında HES kodu ile işlem yapılmaya başlanmıştı. Bu uygulamanın İstanbul’da da başlamasının ardından Fatih Belediyesi’nden açıklama geldi.

Belediye internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada;

Covid-19 salgını yayılımının en aza indirilmesi amacıyla başlatılan uygulama gereğince belediyemize ve hizmet birimlerimize girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulamasına başlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda Fatih Belediyesi de HES kodu uygulamasına geçti. Fatihli vatandaşlar, belediye binasının yanı sıra ilçedeki tüm kamu binalarına HES kodu sorgulandıktan sonra giriş yapabiliyor. HES kodu olmayan vatandaşların kod edinebilmesi için Fatih Belediye personeli destek veriyor.

HES KODU NEDİR ? NASIL ALINIR ? 

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında vatandaşların herhangi bir Covid-19 riski taşıyıp taşımadığını paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olarak hayata geçirildi.

1- HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA:

Telefonları üzerinden kod almak isteyen kullanıcıların ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak, “ HES Kodu Oluştur” butonuna tıklayaıp kod oluşturabilirler. İsteyenler KOD kullanım sürelerini de belirleyebilir.

2- E-DEVLET HES KODU ALMA:

Kamu kurumlarına gitmeden birçok resmi işlemi gerçekleştirdiğimiz E-devlet üzerinden de HES kodu alınabiliyor. İlk olarak HES kodu almak isteyen E-devlet kullanıcıları, T.C. kimlik numarası ve şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Ardından sağ üst bölümünde bulunan arama kutusuna “HES Kodu Sorgulama” yazan vatandaşlar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan kod oluşturup, diledikleri kurumda kullanabilir. 

3- SMS İLE HES KODU ALMA:

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C. kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu