Gündem

Fatih Sultan Mehmet Han’ın tablosu İBB binasına getirildi.

İngiltere’de yapılan müzayedede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 7.9 milyon Liraya satılan “Fatih” tablosu sergileneceği yere yerleştirildi. 6 Ekim’den itibaren sergilenmeye başlanacak.

Londra’da açık artırmaya çıkartılan Fatih Sultan Mehmet’in 15. yüzyıla ait tablosu, İBB tarafından satın alınmasının ardından gümrük işlemleri tamamlanıp belediye binasına getirildi.

Tablo, geniş güvenlik önlemleri altında Saraçhane’deki başkanlık binasına getirildi. Başkanlık girişinde basın mensuplarına açıklamada bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tablonun yuvaya döndüğünü belirterek, bunun gurur verici olduğunu söyledi.

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden biri olan ve özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 6,5 milyon lira ödenerek 25 Haziran’da satın alınmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tabloyu almalarını sosyal medya hesaplarından açıkladı.

“Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.”

“Sultan 2. Mehmet, mevki sahibi genç ile birlikte” ismiyle müzayedeye çıkarılan tablonun tarihi 1479 yılına uzanıyor. Venedikliler ile yapılan İstanbul Anlaşması’nın maddelerinden biri, dönemin en iyi ressamlarından birinin Fatih Sultan Mehmet Han’ın resimlerini yapmak için İstanbul’a gelmesiydi. Bu görevle Osmanlı başkentine gönderilen Gentile Bellini, 1479-1481 yılları arasında Saray’da ağırlandı. Fatih Sultan Mehmet tablolarının yanında, çeşitli illüstrasyonlar da çizdi.

İkinci kişi kim?

İBB tarafından satılan alınan tablodaki ikinci kişinin kimliği net olarak bilinmiyor. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün, padişah ile eşit seviyede çizilmiş olması, Fatih’in üç oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği düşünülüyor.

Şehzade Mustafa’nın, Bellini’nin ziyaretinden önce ölmüş olması, olası seçenekleri Cem Sultan ve II. Bayezid’e indiriyor. Ancak o dönem Bayezid’in resimdeki kişi kadar genç olmaması (32 yaşında), Cem Sultan’ın ise tablodaki kişiye benzememesi, bu kişinin başkası olabileceğini düşündürüyor.

15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir diğer önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015’te satın alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu