Spor

Futbol Oyun Kuralları 2020-2021 – IFAB

KANUNLARIN FELSEFESİ VE RUHU

Futbol, ​​dünyadaki en büyük spordur. Her ülkede ve birçok farklı seviyede oynanır. Oyun Kuralları, FIFA Dünya Kupası finalinden uzak bir köydeki küçük çocuklar arasındaki maça kadar dünyanın her yerinde tüm futbol için aynıdır.

Tüm dünyadaki her konfederasyon, ülke, kasaba ve köyde her maçta aynı Kuralların geçerli olması, korunması gereken önemli bir güçtür. Bu aynı zamanda her yerde futbolun iyiliği için kullanılması gereken bir fırsattır.

Futbol, ​​’güzel oyunun’ güzelliğinin çok önemli bir temeli olarak oyunu ‘adil’ tutan Kurallara sahip olmalıdır – bu, oyunun ‘ruhunun’ hayati bir özelliğidir. En iyi maçlar, oyuncular birbirlerine, maç görevlilerine ve Kurallara saygıyla oynadıklarından hakeme nadiren ihtiyaç duyulan maçlardır.

Kuralların bütünlüğü ve bunları uygulayan hakemler her zaman korunmalı ve saygı görmelidir. Yetkili olanların, özellikle antrenörlerin ve takım kaptanlarının, maç görevlilerine ve onların kararlarına saygı gösterme konusunda açık bir sorumlulukları vardır.

KANUNLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ YÖNETMEK

İlk ‘evrensel’ futbol kanunları 1863’te oluşturuldu ve 1886’da Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), dört İngiliz futbol federasyonu (The FA, Scottish FA, FA of Wales ve Irish FA) tarafından dünya çapında bir organ olarak kuruldu. Oyun Kurallarını geliştirme ve koruma sorumluluğu yalnızca kendisine aittir. FIFA, 1913’te IFAB’a katıldı.

Bir Kanunun değiştirilebilmesi için IFAB, değişikliğin oyuna fayda sağlayacağına ikna edilmelidir. Bu, potansiyel değişikliğin genellikle test edileceği anlamına gelir. Önerilen her değişiklik için odaklanılması gereken hususlar: adalet, dürüstlük, saygı, güvenlik, katılımcıların keyfi ve teknolojinin oyuna nasıl fayda sağlayabileceği. Kanunlar ayrıca geçmişe veya beceriye bakılmaksızın herkesin katılımını teşvik etmelidir.

Kazalar meydana gelse de, Kurallar oyunu olabildiğince güvenli hale getirmelidir. Bu, oyuncuların rakiplerine saygı göstermelerini gerektirir ve hakemler, oyunu çok agresif ve tehlikeli olanlarla güçlü bir şekilde ilgilenerek güvenli bir ortam yaratmalıdır. Kurallar, disiplin ifadelerinde güvenli olmayan oyunun kabul edilemezliğini somutlaştırır, örneğin ‘pervasız meydan okuma’ (ihtar = sarı kart / SK) ve ‘rakibin güvenliğini tehlikeye atmak’ veya ‘aşırı güç kullanmak’ (ihraç = kırmızı kart / KK ).

Futbol, ​​oyuncular, maç görevlileri, antrenörler, seyirciler, taraftarlar, yöneticiler vb. İçin çekici ve eğlenceli olmalıdır. Yasalar, insanların yaş, ırk, din, kültür, etnik köken, cinsiyetten bağımsız olarak, oyunu çekici ve eğlenceli hale getirmesine yardımcı olmalıdır. , cinsel yönelim, engellilik vb. futbola katılmak ve onların katılımından zevk almak ister.

Futbol Kuralları, diğer takım sporlarına kıyasla nispeten basittir, ancak birçok durum ‘öznel’ ve hakemler insan olduğundan (ve dolayısıyla hata yaptıklarından), bazı kararlar kaçınılmaz olarak tartışmaya ve tartışmaya neden olacaktır.
Bazı insanlar için bu tartışma oyunun zevkinin ve çekiciliğinin bir parçasıdır, ancak kararlar doğru veya yanlış olsun, oyunun ‘ruhu’ hakemlerin kararlarına her zaman saygı duyulmasını gerektirir.

Kurallar her olası durumu ele alamaz, bu nedenle Kurallarda doğrudan bir hüküm bulunmadığında, IFAB hakemin oyunun ‘ruhu’ çerçevesinde bir karar vermesini bekler – bu genellikle şu soruyu sormayı içerir: “Futbol ne isterdi? / beklemek? “

IFAB, küresel futbol ailesiyle ilişki kurmaya devam edecek, böylece Kurallardaki değişiklikler dünyanın her düzeyinde ve her köşesinde futbola fayda sağlayacak ve böylece oyunun bütünlüğüne, Kurallara ve hakemlere saygı duyulacak, değer verilecek ve korunacaktır.

YASALARIN 2020/21 REVİZYONUNUN ARKA PLANI

Oyun Kurallarının 2016/17 revizyonu, IFAB’ın tarihindeki en geniş kapsamlı ve kapsamlı Kanun değişiklikleri dönemini başlattı. Amaç, Kuralları daha net, daha erişilebilir hale getirmek ve modern oyunun ihtiyaçlarını her seviyede yansıtmalarını sağlamaktı.

Değişikliklerin çoğu, dünyanın dört bir yanından bireyler, gruplar ve ulusal FA’ların önerilerinin sonucuydu ve daha sonra IFAB’ın Futbol ve Teknik Danışma Panelleri tarafından, tüm futbol alanlarının Kuralların gelişimine katkıda bulunduğundan emin olmak için gözden geçirildi. sadece hakemler için değil, oyuna dahil olan herkes içindir.

Son yıllardaki değişiklikler, 2016/17 revizyonunda belirlenen ve ‘oyun fuarında’ ana hatlarıyla belirtildiği gibi birçok ilkeyi genişletmiştir! strateji, oyunun çekiciliğini ve davranış seviyelerini geliştirmeye çalıştık.

Mart 2018’de, IFAB AGM, video yardımcı hakemlerin (VAR’lar) kullanımını onayladı. VAR’ların tanıtımı, yüzyılı aşkın süredir profesyonel futboldaki en büyük devrim olmuştur. Teknolojinin oyunun neredeyse kesintisiz hareket ve duygu akışını bozmadan karar vermeye yardımcı olup olamayacağını görmek için geçici adımlar atmadan önce futbolun yıllar süren tartışmalar sürdüğü göz önüne alındığında, oldukça hızlı bir ‘devrim’ oldu.

İlk VAR maçı 12 Ağustos 2016’da New Jersey, NY, ABD’de gerçekleşti ve dikkat çekici bir şekilde sadece 23 ay sonra VAR’lar Moskova’daki 2018 FIFA World Cup ™ finalinde kullanılıyordu. VAR’lar hiçbir zaman her ‘anlaşmazlığı’ çözmeyecek, çünkü pek çok karar özneldir, ancak dünyanın büyük ülkelerinin çoğu tarafından benimsenmeleri, futbolun VAR’ların daha fazla adalet ve iyileştirilmiş oyuncu davranışı getirdiğine inandığını göstermektedir.

2019/20 için Kanun değişiklikleri, oyunun oynanış biçimini ve imajını doğrudan ve olumlu bir şekilde etkilemiştir, örneğin:

 • Topun artık oynanmadan önce ceza alanını terk etmesi gerekmediğinden, kale vuruşlarında daha yapıcı bir oyun vardır;
 • oyuncuların savunma ‘duvarına’ girmelerine izin verilmeyen saldırılar aksama ve çatışmayı ortadan kaldırır ve bu da vuruşun yapılmasını geciktirir;
 • yeni atılan top prosedürü bu yeniden başlamayı hızlandırdı ve önceden meydana gelen adaletsizliği ortadan kaldırdı.

2020/21 için değişiklikler nispeten azdır ve Kanunların büyük revizyonu tamamlandığı için çoğunlukla açıklama niteliğindedir. Ana değişiklikler şunlardır:

 • Hentbol – kol (hentbol) ve omuz (hentbol değil) arasındaki sınır tanımlanmış ve kazara yapılan hentbol ihlallerinin ifadesi daha net hale getirilmiştir.
 • Bir penaltı vuruşu golü kaçırırsa veya kaleden ribaund olursa, kaleci vuruşu açıkça etkilemediği sürece kaleci tecavüzden cezalandırılmaz.
 • Kaleci, bir penaltı vuruşu sırasında ilk ihlali için uyarılır ve daha sonra herhangi bir ihlal (ler) için ihtar (sarı kart) verilir.
 • İkazlar penaltı noktasından yapılan vuruşlara aktarılmaz.
 • VAR maçlarında, gözden geçirilen karar öznel ise sahada bir inceleme olacağı beklentisi vardır, yani hakem hakem inceleme alanındaki tekrar görüntülerine bakacaktır.

IFAB, önemli Kural değişikliklerini denemeye devam edecek ve önümüzdeki yıl, kafa travması geçirmiş ve beyin sarsıntısı geçirmiş veya gelişebilecek bir oyuncu için özel oyuncu değiştirme prosedürleri denemeleri yapılacaktır.

GELECEK

IFAB’ın ‘adil oyun!’ 2017-22 stratejisi, önerilen değişiklikleri incelemek ve oyuna fayda sağlayıp sağlamayacağını görmek için oluşturuldu. Futbol dünyasında iyi karşılandı ve üç önemli alana odaklanması güçlü bir şekilde onaylandı:

 • Adalet ve dürüstlük
  • Önerilen değişiklik, oyunun oyun alanındaki adaletini ve bütünlüğünü güçlendirecek mi?
 • Evrensellik ve kapsayıcılık
  • Önerilen değişiklik dünyanın her yerinde futbola fayda sağlayacak mı?
  • Önerilen değişiklik, tüm geçmişlerden ve yeteneklerden daha fazla insanı futboldan katılmaya ve eğlenmeye teşvik edecek mi?
 • Teknolojinin büyümesi
  • Önerilen değişikliğin oyun üzerinde olumlu bir etkisi olacak mı?

2020/21 boyunca, uzman panelleriyle birlikte çalışan IFAB, oyuncu davranışı ve kaptanın rolünü potansiyel olarak iyileştirme dahil olmak üzere, Kanunla ilgili bir dizi önemli konuya geniş çapta danışmaya devam edecektir.

IFAB, adalet, evrensellik ve kapsayıcılık ve teknolojiye odaklanarak, dünyanın her yerinde her futbol sahasında daha iyi bir oyunu teşvik etmek için Kanunları geliştirmeye devam edecektir.

Son yıllardaki önemli Kanun değişiklikleri, oyun süresinin, adaletin ve oyunun çekiciliğinin artmasına büyük katkı sağlamaya başladı. VAR’ların etkisinin yanı sıra, oyuncu davranışının da iyileşmeye devam etmesi bekleniyor. Tüm bunlar oyunu oynamayı, izlemeyi ve hakemliği daha da keyifli hale getirecek.

IFAB, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmaktan büyük keyif alıyor ve Oyun Kurallarıyla ilgili öneriler veya sorular almaktan her zaman çok memnun ve ilgileniyoruz. Gerçekten de, son yasa değişikliklerinin çoğu dünyanın birçok farklı yerinden gelen insanların önerilerinden geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu