Köşe Yazıları

İddialı takım Karagümrük

Bugün spor severler arasında bir anket açılsa ve mesela “Ligler başlarken, merakla beklediğiniz takım hangisidir?” suali sorulsa, buna herhalde “Karagümrük” cevabının geleceği muhakkaktır.

KARAGÜMRÜK neden, birinci profesyonel ligin hazırlıklarında birinci sınıfı bir kulüp havası kazanmış, alaka toplamıştır?

Böyle bir havayı yaratan hadiseler transfer mevsiminin başında birbirini takip etmiş ve bu kulübün ağır fedakarlıklara da olsa Mithat Paşa Stadında barınabilecek bir kadroya sahip olması lüzumu kendisini göstermiştir. Milli ligdeki derece mecburiyeti ve harcanan paranın azametine rağmen Karagümrük Kulübünün büyük bir kadro kuramadığı hakikattir. İdari mekanizmayı işletenlerin de ifade ettiği gibi, transfer politikasına şöyle bir zihniyet hakim olmuştur: “5 senelik bir programımız var. Birinci sene elbette birinci küme ligine intibak edebilmek mecburiyetindeyiz.” Bu prensiplerin ifade ettiği mana açıktır: Karagümrük’ü geldiği yere, yani Şeref Stadına göndermemek.”

Ama yine itiraf yerinde olur ki, futbolcuların, alakanın elinde kaldığı bir transfer ayında idare heyeti iktisadi nazariyelerin dışına çıkarak ve büyük bir süratle aşağı yukarı yeni bir tertibe yetecek kadar eleman toplamıştır. Kadri gibi senenin en pahalı futbolcusuna forvet hattında yer veren, sonra sırası ile Orhan, Turhan, Gazanfer, Zekai, Tamer, Gökçen ve Kadri çapında adamları lig kadrosuna yerleştiren Karagümrük, devlerin çarpıştığı bir transfer ayında daha büyük bir başarıya erişemezdi. Erişemezdi diyoruz, zira yaşlı tarihine rağmen bırakınız Fenerbahçe’yi, Beşiktaş’ı veya Galatasaray’ı büyük ortalara dahil kulüplerinki kadar pembi bir istikbali dahi, piyasanın şöhretlerine, garanti edememek şanssızlığı içerisindeydi.

Korkulu Bir Takım

Sporcu psikolojisinin bu tipik gerçeği ile de mücadele eden idareciler, üç haftadır takip ettiğimiz hususi maçlarla ideal bir takımı puan savaşına hazırlamaktadır. Karagümrük artık birinci kümede yaşamak ve geriye dönmemem mecburiyetiyle karşı karşıyadır. Başka bir ifade ile bu mecburiyetin, Lig’de teker teker çekişebilecek rakiplerden daha çetin olduğu söylenebilir.

Üç hususi maçın spor dünyamızda yaptığı akisler, ikinci profesyonel küme şampiyonunun korkulu bir takım hüviyetine görmek üzere olduğunu göstermektedir.

Yayın : Milliyet Tarih : 1958 – Yazar: Necmi Tanyolaç

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – Asaf Ayçıl’ın kitabından alıntıdır.

Necmi Tanyolaç Kimdir?

1928 yılında İskeçe’de doğdu. Tanyolaç, 1950 yılında gazeteciliğe başladı.

TSYD’nin kurucularından olup dernekte 1970-1972 ve 1981-1984 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı.

20 sene aralıksız Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. TSYD ve basın kuruluşlarının açtığı yarışmalarda ödüller kazandı.

Zaman, Son Posta, Tercüman, Spor, Milliyet, Sabah, Yeni Asır, Fotospor, Meydan gazetelerinde yazar ve yönetici olarak çalıştı.

Tercüman Gazetesi Spor Sorumlu Müdürü, Güneş Gazetesi Spor Yönetmeni, başkan vekili görevlerinde bulundu.

Bir süredir bulunduğu Çamlıca’daki huzurevinde mücadele ettiği alzheimer hastalığı nedeniyle 27 Kasım 2013’te 85 yaşında vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu