Köşe Yazıları

İstatistikler ve Karagümrük

Ligin ilk yarısında 9. hafta geride kalırken 11 puan toplayan Karagümrük ilk devrede aynı fikstürde 13 puan almıştı. Oynadığı futbol açısından yeni gelen transferlerle oyun yapısı değişen Karagümrük’te ilk devre 17 gol bulurken ikinci devrede sadece 10 gol bulabildi.

Stoperde Zukanović ve Roco ile kalesinde 11 gol görürken Roco – Campi ikilisi ile 9 gol görmesine rağmen daha az puan toplamasına sebep oldu. Bu ilginç istatistikten çıkan sonuç Manchester United’ın efsane menejeri Sir Alex Ferguson’un sözü akıla geliyor: “İstatistikler mini etek gibidir, çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez.”

Orta sahanın ortasında kaptan Lucas Biglia önderliğinde Erik Sabo ve Ndiaye’nin yaptığı önde baskı ve sert savunma, Castro ve Bertolacci ile daha yumuşak bir orta saha görünümü vermeye başladı.

Hücum hattında Ndao’nun son haftalardaki düşüşüne rağmen hala takımın gol yükünü çektiğini görmekteyiz. Yeni transfer Borini’nin de skor katkısı ile birlikte alınan 11 puanda önemli bir rol oynamakta. Ancak unutulmaması gereken başka bir konu Ndao’nun arkasında bir çok maçta görev alan Ramazan Civelek ve Lichaj da Ndao’nun performansını arttırmaktaydı. Yeni transfer Hedenstad aynı performansı gösteremeyip hücum anlamında takıma çok fazla katkı yapmaması ve defanstaki verdiği açıklar nedeniyle güven vermemekte.

Takımın tamamı olarak değerlendirme yaparsak Karagümrük ilk yarıda ne oynadığını bilen, 3. bölgede rakibe pres yapıp top kazanmaya çalışan ve duran toplarda stoperleri ile birlikte en fazla gol bulan takım hüviyetinden, yavaş pas yapan, topu ayağında fazla tutan ve zaman zaman tempoyu arttırıp gol bulmaya çalışan bir takıma dönüştü.

Bu değişimde rakiplerinde Karagümrük’ün oynadığı oyunu anlayıp Biglia’ya önlem alması, ikili ve zaman zaman üçlü baskı yapmasıyla Biglia’nın oyun kurmasını engellemesi neticesinde istenilen performansı sahaya yansıtamadı. Buna çözüm bulmak için Bertolacci ve Castro transferi ile Biglia’nın pas yükünü dağıtmak düşünülse de takım olarak istediği performansı bulamadı.

Sonuç olarak takımın son 3 haftada kaybettiği 8 puan Avrupa Kupalarına katılma yolunda aldığı yara olarak görülmekte. Erzurum maçını bir kenara koyarsak (yapılan hakem hataları neticesinde kaybedilen 2 puan olması nedeniyle) Sivasspor ve Ankaragücü maçında yapılan basit hatalar sonucunda Karagümrük hedefinden uzaklaşmış görünüyor.

Takım bay haftasına girmeden oynayacağı 4 maç çok kritik olarak gözüküyor. Bu maçlarda alacağı sonuçlar puan tablosundaki yerini belirleyici maçlar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu