Köşe Yazıları

Karagümrük Bu Yıl Birinci Kümeye Çıkan İddialı Takım

“Azim ve mücadelenin kazandıramayacağı başarı yoktur” düsturuna, canlı bir misal teşkil eden Karagümrük; bu yıl 1. profesyonel kümeye geçmek hakkını kazanmış bulunuyor.

Türk sporuna, bugüne kadar yetiştirdiği isimlerle hizmet eden bu camia, bundan böyle, “Karagümrük” adı ile de mühim bir mevkiin sahibi olacaktır.

İmkanları mahdut bir camianın çalışkan gençleri; bugünün temellerini atarken, şu durumlarını gaye kabul etmişler ve onu hedef bilmişlerdi.

Kulübüne candan bağlı taraftarlarının, teşkil ettiği manevi bağ; spor hayatının bugünkü icaplarına uyularak, maddi imkanlarla takviye edilmek icap ediyordu. İşt Karagümrüklüler ilk defa bunu halletmesini bildiler ve muvaffak oldular.

Memleketimizin en sevilen kulüplerinden biri olmaya namzet Kırmızı-Siyahlı yuvanın, binlerce taraftarı, şu anda takımlarının ne yapabileceğini düşünüyor.

Evet! Kırmızı Siyahlılar bu sene ne yapabileceklerdir?

Geniş bir transfer faaliyetini müteakip açılan sezonda, yapılan iki hafif maçı, takımın ilerideki tutumuna kıstas kabul etmemiz doğru olmaz.

Anlaşmış bir forvete mukabil, güven vermeyen bir müdafaanın mevcudiyetini iddia etmek ise, bugün için erkendir.

Kaldı ki, ilk defa bir araya gelen oyuncuların birbirlerine yabancılığı, ve ilk defa giydikleri bu formaya layık olmanın verdiği mesuliyet duygusu; bizi “Bugün için Karagümrük şudur” diye bir hüküm vermek imkanından mahrum eder.

Umumi olarak düşünülürse, hakikaten klasları inkar edilmeyecek dört forvet oyuncusu, Aydın, Zekai, Kadri ve Tarık bir 90 dakikanın neticesinde tesir edebilecek kıymetlerdir.

Diğer taraftan formda bir Kadri’nin çalışkan yan hafları ile kuracağı irtibat; güvenilir iki kaleci Sümer ve Tamer’in koruyucusu dinamik bek hattı; yalnız Karagümrük’ün değil, belki de bütün bir ligin mkadderatını değiştirebilecek kudrettedir.

“En büyük kuvvetlerin” sevk ve idareden bir anlık mahrumiyetlerinin acı neticesi, bilinen bir hakikattir.

Böyle bir neticeyi asla arzulamayan Kırmızı Siyahlılar: takımlarını dirayetli bir idare heyetinin eline bırakmış bulunuyorlar.

Senenin transfer kralı Fahri Somer ile, genç yaşına rağmen büyük bir olgunluk içinde hareket etmesini bilen antrenör Halil Özyazıcı: camianın bu yılki büyük kazançları arasındadırlar.

1926 senesinin ahşap binasından sallanan Kırmızı Siyahlı bayrak: bugün yerini bulmuş ve gayesine erişmiştir.

Bu mühim merhalede kendilerine başarılar dileriz.

Yayın : Tercüman Tarih : 1958 – Yazar: U. Gümüştekin

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – Asaf Ayçıl’ın kitabından alıntıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu