Spor

Karagümrük Kasımpaşa derbisi yeniden Süper Ligde!

Büyük karşılaşma, büyük maç olarak adlandırılan “derbi” müsabakalarının en önemlilerinden Karagümrük Kasımpaşa derbisi yeniden Süper Lig’de.

1921 yılında İstanbul’un Beyoğlu semtinde kurulan Kasımpaşa ile 1926 yılında İstanbul’un Fatih semtinde kurulan Karagümrük arasındaki rekabet aslında diğer İstanbul takımlarının rekabetinden daha çok önemlidir. Türkiye’de ulusal bir lig henüz kurulmamışken bile iki takımın İstanbul Ligi’ndeki mücadeleleri nefes kesmiştir. İki semt takımının taraftarlarının bu yakın deplasman maçlarına gösterdiği ilgi üst düzey derbiler diye adlandırılan maçlardan daha fazladır. Her ne kadar resmi olarak 36 maçta karşı karşıya gelseler de muhteşem anlara tanık olunmuştur.

Resmi olarak en son 3 Ekim 2013’te Türkiye Kupasında karşı karşıya gelen ezeli rakipler, 18 Nisan 1962’de ise son kez Süper Lig’de karşı karşıya gelmişler. Ne tesadüftür ki son oynanan Türkiye Kupası maçını Kasımpaşa 3-2 kazanırken en son Süper Lig maçını Karagümrük aynı sonuçla 3-2 galip tamamlamıştır.

58 yıl sonra üst düzey ligde tekrar karşı karşıya gelecek olan iki ezeli rakip birbirlerine aynı saygı çerçevesinde yaklaşmaktadır. Karagümrük’ün Süper Lig’e yükselmesinin ardından Karagümrük Stadyumu’nda maç oynayamaması ve Atatürk Olimpiyat Stadı zemininin bakımda olmasından dolayı stad arayışına giren takımımıza ilk dayanışma ezeli rakibimizden gelmiş ve Kasımpaşa Stadında oynanmasını teklif etmiştir. TFF tarafından kabul edilmemesinin ardından Fenerbahçe kapılarını bu ezeli rekabete açtı. TFF tarafından da onaylanan bu davetle Karagümrük Kasımpaşa derbisi İstanbul’un karşı yakasına taşınmış oldu.

16 Ekim Pazar günü saat 16:00’da Kadıköy Ülker Stadyumu’nda oynanacak olan maça taraftarların büyük ilgisi sürerken Beyoğlu Belediyesi Kızılay Meydanı’nı tarihi derbi için açtı. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız sosyal medya hesaplarından  “İstanbul’un en büyük derbisi Kasımpaşa’mız ile Karagümrük maçını hep birlikte Kızılay Meydanı’nda izliyoruz. Maske, mesafe ve hijyene uyarak galip geliyoruz!” mesajını iletti.

Karagümrük cephesinde ise Kasımpaşa’nın yaptığı jeste karşılık geldi. Karagümrük’ün markası olan Wulfz tarafından tasarlanan “2 dost, 2 komşu semt, 2 büyük takım”, “Efsaneye tanık ol” “Kasımpaşa, Karagümrük logoları ve kardeşlik” ifadeleri yer alan tişörtlerle iki takımda ısınmaya çıkacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu