Tarihçe

Karagümrük Tarihi – 1956’da Resmen Profesyonel Oldu

KARAGÜMRÜK 1956 DA RESMEN PROFESYONEL OLDU

Prensip Kararı ile Profesyonelliği 1955 de kabul eden ve bir yıl daha amatör kalan Karagümrük, 26 Haziran 1956 günü senelik adi Kongresini yaparak daha evvel alınan kararı tatbik mevkiine koymak ve Profesyonelliği yürütmek amacı ile İdare Heyetini iş başına getirdi.

PROFESYONEL KULÜBÜN İLK İDARE HEYETİ

Selâhattin Ece (Başkan) Ali Nihat Korkut, Niyazı Civelek, Edhem Peker, Ulvi Doğruman, Nazif Çoksu, Ali Rıza Eğinlioğlu, Nazmi Akkirman, Yusuf Çubuk¬lu, Feyzi Üngörlen, Burhaneddin Odman, Mehmet Ça¬lışır, Hamcû Bölükbaşı, Şeiik Kır, Mehmet Türkmen, Ferid Doğru, Caker Yazaroğlu, Hayri Güvençel, Tahsin Akmanlar, Hasan Ergün.

Doktor: Ömer Faruk Sargut. Haysiyet Divani: Celâl Odman, Prof. Naci Şensoy.

Şunu da burada tebarüz ettirmek isterim ki, Kulübün Profesyonel olduğu ilk sene, başkanlığını üzerine alan Selahattin Ece, bu kulübün o günkü duruma yükselmesine idareci arkadaşlar ile ilk çığırı açanlardandır.

İKİNCİ PROFESYONEL LİGİN KURULMASI

Karagümrüklü idareciler, profesyonel olmakla Bi¬rinci Kümenin arasına girilemiyeceğini gözönünde tutarak, hemen İkinci Kümenin kurulması için faaliyete geçtiler ve bu işin tahakkuku için de diğer ku¬lüplerle temas etmeye başladılar. Karagümrük lokalinde yapılan birkaç toplantıdan sonra kulüp idare heyetleri ikna edilerek 2 Profesyonel Kümenin kurulmasına karar verildi ve 12 Kulüp Profesyonelliğini ilân etti. Bütün bu çalışmalarda Nazif Çoksu, pek çok emek sarfederek 2. Kümenin kurulmasında hizmeti oldu.

Bugüne kadar hiçbir kulübün teşebbüs edemediği bu büyük dâvaya, önderlik yapan Karagümrük Kulübü, Profesyonel 2. Liğin kurulmasında Türk sporuna da faydalı oluşundan dolayı ismi Spor Tarihine geçecektir.

YENİ TEŞEKKÜL EDEN 2. KÜMENİN İLK MAÇI

7 Ekim 1956 tarihinde başlayan ve bu kümenin ilk maçını Şeref Stadında Davutpaşaya karşı yapan Karagümrük, rakibini 8—2 mağlup etti.

Sahaya, Turan – Kadri, Reşat – İzzet, Osman, Fikret – Dinçer, B. Şükrü, Kocakafa Recep, Yücel, Kemal şeklinde çıkan takımın gollerini, Yücel 3, Recep 2, Osman 1 ve Kemal attılar. Federasyonun resmen kabul edip kurulmasını tasdik edişinin tarihi transfer ayı arifesine raslamasile aceleye gelişinden Karagümrük, takımını takviye edememişti. Ancak kendi elinde mevcut olan futbolcularını Profesyonel yapmak suretile ilk senesi tecrübe mahiyetinde geçen 2. Küme Lig sonunda üçüncü olmuştu.

2.KÜMENİN İKİNCİ SENESİ

Karagümrük Spor Kulübü, Profesyonel oluşunun ikinci yılma geniş bir alâka ile girdi. Her bakımdan yana âzaların arzu ettikleri hedefe ulaşmak için kulübe geniş çapta maddî ve manevî yardımlarda bulunmaya başladılar. Bu arada Karagümrük Kulübünün çile ve meşakkat çektiği günlerin mükâfatı olarak, büyük Allah, İbrahim Sevin gibi bir şahsı Kır- mızı-Siyahlı camiaya verdi. Bu muhterem zat, Karagümrüğe bir kurtarıcı olarak gelmişti, İbrahim Sevin’ in o günkü «bu kulübü Birinci Kümeye geçirinceye kadar çalışacağım» lafları Karagümrüklüleri sevinçlere gark etmişti. İşte o gün geldi, Karagümrük Birinci Kümede yer aldı.

İbrahim Sevin (merhum) bu kulübe yapmış olduğu unutulmaz hizmetleri ile bütün Karagümrüklülerin kalplerinde yer aldı.

Karagümrüğü himayesine alan ve o sene Kulübün Fahri Başkanı olan İbrahim Sevin, muhitte geniş bir canlılık meydana getirmişti. Bu hava ile 1957 yılı Kongresini yapan Karagümrük Kulübü olgun bir Kongreden sonra idare heyetine birbirinden kıymetli simaları seçti. İş başına gelen idare heyeti, başarılı bir çalışma neticesinde takımı Şampiyon yaptı ve Birinci Kümeye terfi ettirdi. Böylece, Karagümrüklüler senelerce arzuladıkları şey yerine geldi.

Muvaffak idare heyetini teşkil eden zevatlar şunlardı:

Ferdi Çapanoğlu, Burhanettin Odman, Çaker Yazaroğlu, Niyazi Civelek, Ali Nihat Korkut, Nazmi Akkirman, Namzi Gençoğlu, Yusuf Çubuklu, Tahsin Akmanlar, Burhan Işıktan ve Fahrettin Alaca.

Fahri Başkan: İbrahim Sevin.

Merhum İbrahim Sevin’in Kulübe gelmesi ile çalışma gücünü arttıran ve ondan kuvvet alan idare heyeti, Muhitin de yardımı ile diğer kulüplerde mukavelesi bitmiş bulunan futbolcuları Karagümrüğe transfer ettiler. İlk olarak kulübe Cahit ve Oscar girdi. Emektar Cahit eski kulübüne döner dönmez sadece futbolcu olarak kalmayıp takımın kuvvetlenmesi için, oyuncu temin etmek hususunda büyük gayretler sarf etti.

Takımını oldukça kuvvetli bir duruma getiren ve çok ciddi olarak çalışan Karagümrük liglere azimle başladı ve muvaffakiyetle bitirdi.

Karagümrük 2. Profesyonel Lig Şampiyonu oldu.

1957-1958 Profesyonel İkinci Küme Şampiyonluğunu, dolayısı ile Cumhuriyet Gazetesi

Kupasını kazanırken 22 maç yaptı. Bu 22 maçın 18’ni galibiyet ile bitiren Kırmızı-Siyahlılar, 2 karşılaşmada berabere kaldılar ve 2 maçı kaybettiler.

Takım bu 22 maçta 63 gol attı, 17 yedi. Takımın Antrenörü Arjantinli Millî Futbolcu Oscar idi. Şampiyonlukta büyük emeği oldu. Kulüp idare heyeti, Oscar’ın bu çalışmasından dolayı kendisini takdir ve taltif etti, Aynca Kırmızı-Siyahlı takımın sahada kazandığı zaferlerde Fahrettin ve Cahidin büyük rolleri oldu.

Kırmızı-Siyahlı takım, şampiyonluğu 19kişilik; bir kadro ile kazandı. Bu 19 futbolcudan 2’si takımın 22 lig maçında da oynadılar. Bu iki futbolcu Santrafor Nedim (A.Hisarlı) ile sağbek Receb’dir. Onları takip eden diğer futbolcular ve oynadıkları maç sayıları şunlardır.

21 maçta yer alanlar: Fahreddin (Soliç, Solhaf ve sol açık olarak), Aydın (Sağ açık, sağiç, soliç solaçık olarak).

20 maçta yer alanlar: Recai (Kaleci), Cahid (Santrafor), Tarık (Solaçık, sağ açık, soliç olarak).

18 maçta yer alan: Metin (İst. Sporlu) (Solbek),

17 maçta yer alan: İzzet (Sağhaf)

13 maçta yer alan: Fikret (Solhaf).

4 maçta yer alan: Oscar (Soliç, sağiç, olarak).

3 maçta yer alanlar: Reşad (Solbek, solhaf). Erdoğan (Sol bek), Gazanfer (Solaçık).

2 maçta yer alanlar: Azzem (Santrhaf), Turan (Kaleci), Turhan (Santrafor).

1 maçta yer alanlar: Dinçer (Sağaçık), Şükrü (Sol açık).

Şampiyon Karagümrük takımının yaptığı 63 golü de oyuncular şu şekilde paylaştılar:

Nedim 17 Gol.

Tarık 14 Gol.

Dursun 10 Gol

Aydın 10 Gol.

Fahrettin 7 Gol.

Oscar 2 Gol.

Metin, Dinçer ve Burhan 1’er Gol.

KARAGÜMRÜK BİRİNCİ KÜMEDE

1957-1958 sezonu ikinci küme lig maçlarında büyük varlık gösteren Karagümrük takımı, Profesyonel 2. Küme Şampiyonu olduktan sonra, Birinci Lig sonuncusu Emniyet ile otomatikman yer değiştirmek sureti ile resmen birinci küme takımı olarak, Şeref stadından çıkıp Dolmabahçe Stadına geldi. Böylece Karagümrük’lülerin rüyaları hakikat olmuş, Kırmızı- Siyahlı kulüp, senelerce özlediği mertebeye ulaşmıştı.

Kulübe Gösterilen Alâka

Karagümrük Spor Kulübünün, Birinci Kümeye terfi etmesi üzerine, her taraftan geniş bir alâka ile karşılaşmıştır. Gelen yüzlerce tebrik mektuplarından başka nakdi yardım edenler de bulunmuştur. Ayrıca kulübe üye olmak için gelenler o kadar çok olmuş ki, bu kalabalık karşısında kulüp idare heyeti, üye kaydı için ayrı bir oda tahsis etmek mecburiyetinde kalmıştır.

Fahri Somer Karagümrük’te.

Allah, Karagümrüğe yürü kulum dedi ve kulübün tam hızla yürümesi için de takviye kuvveti olarak Fahri Somer’i bu camiaya kattı. Hep bunlar büyük Tanrının inayeti ile oluyordu. İşte bir sebep halk ederek, Sadri Beşiktaştan Adalete geçince, Fahri Somer de oradan Karagümrüğe geldi. Vak’a Fahri Somer muhitin yabancısı değildi. Anı muhitin havasını teneffüs etmiş, öteden ben bu kulübe hizmeti dokunmuş ve Pek çok sevilmiş bir şahsiyettir. İbrahim Sevin’ den sonra Fahri Somerin de kulübe gelmesi, Karagümrük’lüleri son derece sevindirmişti.

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu