Tarihçe

Karagümrük Tarihi – 2. Lige Düşüş

İbrahim Sevin’in I. Lig’e çıkardığı Karagümrük futbol takımı, üç yıl içinde II. Lig’e düşüverdi. Spor-Toto ve maç gelirlerinin temliki futbol takımının temel direkleri olan Aydın’ın Kadri Aytaç ile birlikte Fenerbahçe’ye, Tank’ın Galatasaray’a gidişleri Kadri Kartal ile Fahrettin Cansever’in futbolu bırakışları da buna eklenince, Karagümrük kulübünün üzerinde de kapkara bulutlar belirmişti.

Karagümrük kulübü tarihinin en zor günlerini yaşarken futbol takımı da III. Lig’e düşmüş bulunuyordu. Bu zor günlerde zayıf bir kadro ile yaşama savaşı veriyordu yılların Karagümrük’ü…

Kâbus dolu günler ve yıllardı bu…

Kulübü içine düştüğü bu badireden kurtarmak lâzımdı. İşte bunun için eski Karagümrük’lüler bir araya geldiler. Bunlar yıllar yılı kırmızı-siyahlı formayı futbol alanlarında şan ve şerefle sırtlarında taşımış, terleriyle ıslatmış eski Karagümrük’lülerdi.

Milli futbolcumuz Naci Erdem başkan oldu, Cahit Candan yönetim kuruluna girdi. Ahmet Karlıklı antrenör, İzzet Aksu Genel Kaptan olarak takımın başına geçti. Yine eski milli futbolcularımızdan Yelken, Tank Kutver, Cengiz Erkazan ve Tezcan yıllar sonra kramponlu ayakkabılarını ve o güzelim kırmızı-siyah formalarını giydiler.

‘’Her şey Karagümrük için’’ demişlerdi bu kulüpten milli formaya kadar yükselmiş eski futbolcularımız. Elele verdiler, Karagümrük aşkının ve Karagümrüklülük ruhunun neler yapabileceğini dostun düşmanın gözleri önüne serdiler. Takımı III. Küme’den, II. Küme’ye çıkardılar. Yeniden güçlü bir Karagümrük takımı yarattılar Türk futbolunda. Onların bu asil hareketleri ve fedakar çalışmaları Karagümrük kulübü durdukça takdirle ve sevgiyle anılacaktır…

Karagümrük Başkanı

Necdet GÜNEŞ

Sonra genç bir kardeşimiz çıktı. Adı Necdet Güneş idi. Kulübün başına geçti ve dinamik bir Karagümrük yaratmak yolunda arkadaşlarıyla mükemmel bir işbirliğine giriştiler. Onların olumlu ve gayretli çalışmalarıyla futbol takımı II. Lig’te başa güreşen bir güce sahip oldu.

Semtten yetişmemesine rağmen Karagümrük için sanki kırk yıllık bir Karagümrüklü imiş gibi canla başla çalışan ve kırmızı-siyahlı kulübe yararlı olan bu genç kardeşimizi burada birkaç satırla da olsa tanıtmak isterim:

NECDET GÜNEŞ

Kulübün Başkanı ve Kırmızı Siyahlıların hamisi

M. Necdet Güneş, 1936 Uşak doğumlu. İlk ve orta tahsilini Uşak’ta tamamlamış. 1954 – 1964 yılları arasında Uşak Turan İdmanyurdu ve Adapazarı Şeker- spor takımlarında futbol oynamış. Sakaryaspor kulübünden profesyonel futbolcu olarak teklif de almış. Fakat işlerinin çokluğu yüzünden futbolunu sürdürmemiş. Özel bir şirketin Genel Müdür Yardımcısı bugün. Necdet Güneş «Yegâne gayem, sporcu gençlere verebileceğin en iyisi hizmeti verebilmektedir. Bunda muvaffak olabildiğim sürece hizmete devam etmek isterim» diyor.

Bugün Karagümrük kulübünün yönetim kurulu şu kişilerden ibaret:

Başkan: Necdet Güneş,

Asbaşkan: Dr. Ömer Samur.

Umumî Kaptan: Salih Yokeş.

Sekreter: Başaran Dölen.

Muhasip: Nedret Özer.

Yurt ve Lokal Amiri: Faruk Özdemir. Üyeler: Ahmet Kökler ve Ömer Hakkı Balat

Yönetim kurulu Başkanı Necdet Güneş himmeti ile Vefa stadının yanında 1 milyon 500 bin lira sarfıyla soyunma odaları hazırlamış. Kulüp böylece futbolcusunun pek büyük bir ihtiyacına cevap vermiş olmanın haz ve gururu içinde.

Karagümrük kulübünün profesyonel kadrosu şu elemanlardan ibaret:

Orhan (Kaptan), Şahin, Cihat, Burhan, Ercüment, Mustafa, Kâmran, Nihat, Kenan, Ahmet, Faik, Talip, Günay, Cemal, Feridun, Halit, Yaşar, Erdoğan, Recep, Ali Raik, İzzet, Tahir, Oğuz.

Takım antrenörlüğünü Samim Emek, Teknik Direktörlüğünde Datcu (Romen) yapıyor. Ömer Aksu da takımın masörü olarak hizmet görüyor.

Karagümrük profesyonel futbolun yanında amatör şubelerde de adını duyurmaktadır. Basketbol bunların başında yeralmaktadır. 1980-1981 sezonunda 36 takımın katıldığı IV. Küme’de rakiplerine maç başına ortalama 44.6 sayı farkı atarak hiç yenilmeden şampiyon olan Karagümrük basketbol takımı 1981-1982 sezonunda da hiç yenilmeden şampiyonluğu kazanmış bulunmaktadır. Bir maçını 200-30 kazanmakla büyük bir rekor kıran Karagümrük’ün 89 sayısını Taviloğlu atmıştı. Şampiyon Karagümıük basketbol takımı şu isimlerden ibarettir: Nihat Ünal, Kaptan Kaya, Remzi, Ferzat, Engin, Yusuf, Sadık, Fikret, Şahap, Adil. Takımın sorumlusu Nejat Tatarhan, antrenörü ise Kemal Tümer’dir.

1978-1979 sezonunda faaliyete geçen voleybol şubesi de kulübün başarılı temsilcisidir. Bayanlar ve yıldız kızlar liglerinde faaliyetini sürdüren Karagümrük voleybol şubesi her geçen biraz daha iyiye ve başarıya doğru gitmektedir.

Ayrıca, Amatör ve Genç Futbol takımları da antrenör Osman Odman’ın gayretli ve fedakâr çalışması ile iyi derecelere ulaşmıştı.

Karagümrük kulübünün de her geçen gün biraz daha iyiye gitmesi ve kırmızı-siyah renklerin doruklarda dalgalanması dileğiyle…

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu