Tarihçe

Karagümrük Tarihi – Karagümrük Liglere Giriyor

Kuruluşundan kısa bir müddet sonra takımını ha­zırlayan Karagümrük, 1946 – 1947 sezonu liglerine da­hil oldu. Elifbanın tersinden başlayarak 5. Küme­de yer aldı.

İlk lig maçını 27 Ekim 1946 pazar günü saat 9 da Haydarpaşa Lisesi sahasında, Hilâl takımına karşı oy­nadı ve 5-0 galip geldi. Karagümrük bu ilk müsaba­kada sahaya şu kadro ile çıkmıştı:

Sabahattin (Ce.) – Ahmet Çanakçıgil, Ahmet (Sultanhamamlı) – Nevzat Cahit Candan, Osman Od- man – Yorgi, Muzaffer (Mına), Sabit, Edip, Sabahat­tin (Kurul). İlk heyecan, ilk galibiyet çocukların maneviyatı­nı arttırmış, bu arada kulübe karşı olan eski sevgi canlanmıştı. Seneler geçtikçe yeni yeni elemanlar yetişiyor ve takım gittikçe kuvvetleniyordu. Her yaptık­ları müsabakadan muvaffakiyetle ayrılırlarken bu ku­lübe bu kere de çeşitli müşküller çıkarıyorlardı. Her nedense, bu teşekkülün, yeniden meydana gelmesine, ceza veriliyormuş gibi, her maçları erken saatlerde ve uzak sahalarda yaptırılıyordu.

Sabah saat 9 da Ba­kırköy Barutgücü, Saat 8 de Haydarpaşa, Fenerbahçe ve Mecidiyeköy (şimdi A. Yen stadı) sahalarında vak­tinde gidip maçlarını yapan Karagümrüklüler, bun­dan başka Vefalıların çıkardıkları zorluklarla karşı­laşıyorlardı. Kendi elleriyle hazırlayıp onların eline ge­çen bu sahada, Karagümrüklülere egzersiz için müsa­ade edilmiyordu. Hattâ bir gün, çocuklar idman ya­parken, İdareci Namık Polis, jandarma celbederek sa­hadan futbolcuları zorla çıkartmıştı…

İşte bütün bu engellere rağmen şampiyonluk, centilmenlik kupaları alarak her sene bir üst kümeye terfi eden Karagümrük, 5 seneyi 5 basamak yaparak Birinci Amatör Ligin arasına girdi.

1950 senesinde Birinci Kümeye geçmek için terfi maçımızı Adalet takımına karşı oynamıştık. Dolmabahçe Stadında ve Hakem Sulhi Gara’nın idaresinde yapılan bu karşılaşma 0-0 nihayete ermişti. Adale­tin çok kuvvetli günlerine rastlayan ekibine karşı Karagümrük şu kadro ile oynamıştı:

Turan – Cahit Candan, Haydar – Fahri, Ahmet Karlıklı, Süleyman – Naci Erdem, İzzet, Ahmed Berman, San Halit, merhum Fikret.

Bu 5 yıl içinde takımın muvaffak olmasında bü­yük gayretlerini sarfeden antrenörler şunlardı: Yavuz Üreten, Cahit Candan, Fenerbahçeli Şevket (Merhum) Reşat Erte, Ahmed Karlıklı, Muharrem Bahriyeli (Merhum) ve Kemal Örgüç idiler.

1946’dan 1950 yılına kadar yer alan futbolcular:

Naci Erdem, Ahmet Berman, Ahmet Karlıklı, İzzet Aksu,Fahri, Haydar, Turan, Zühtü, Süleyman, Halit, İsmail Kurt, Reşat, Alirıza Odman, Vural, Kris, Şükrü, B. Şükrü, Fikret (Merhum), Rıdvan, Turgut, Muzaffer Adıbelli, Namık, Nihat, Şevket, Fehmi Aksu, Nevzat, Necmi, Avni, Osman Odman, Ahmet Çanakcıgil, Sedat, Edip, Sabit, Nurullah, Orhan, Kaleci Abdullah, Nuri, Nazif, Todori, Faruk, Hulusi, Süha, Haldun, İlhan, Mihri, Yusuf, Cemil. Dr. Mustafa Çakar, Dr. Güngör Turhan.

Futbol Harici Faaliyetler

Faaliyetini gitgide genişleten Karagümrük Kulubü, Sadece Futbolda kalmayıp Basketbol ve Voleybol şubelerini -Zahit İdilin gayretiyle- kurdular. Kısa zamanda bu iki branşta muvaffakiyetler elde ettiler. Bilhassa Voleybolda İstanbul şampiyonlukları kazandılar. Her iki takımda feragatle çalışan elemanlar şunlardı:

Zahit İdil, Turhan Uzerli, Zühtü Pala, Cafer Lazoğlu, Ali, Halûk Sarman, Cahit Köylüoğlu, Hüseyin Yiğit Ayaşlıoğlu, Alinza, Mustafa Parlakay ve Muzaffer (Em. Kom.).

1951-1952 senelerinde Amatör Birinci Kümede üst üste şampiyon olan Karagümrük takımı, yeniden eski günlerini hatırlatmaya başladı Böylece geniş bir alâka toplayan Kırmızı-Siyahlılar, 1953 yılı Kongresinde kulüp Başkanlığına Ziya Yazganı (Sabık Hakim-Avukat) getirdiler. Bu şahıs Karagürmük Kulübü için çok faydalı oldu ve kısa bir zamanda muhitin sevgisini kazandı. İleride rahatsızlığı dolayısıyla reislikten çekildi. Yerine aynı çatı altında çalışan, Kulübe senelerce naf, olan eski Başkanlardan Celâl Odman geçti. Hakim Ziya Yazgan, Hâmi Başkan olarak kaldı.

1953 senesinde iki grup halinde oynanan Amatör Birinci Lig sonunda Karagümrük, başarılı oyunlarını idame ettirerek beyaz grubun şampiyonu oldu ve İstanbul Birinciliği için Kırmızı grup lideri Elektrik ile iki defa karşılaştı ve her iki müsabakada da rakiplerini 2-1, 3-1 mağlûp ederek, Türkiye Amatör Şampiyonluğu için deplasmanlı maçlara katıldılar. Bu hakkı kazanan Karagümrük, Elektrik ile Dolmabahçe Stadında yaptığı iki karşılaşmada sahaya şu tertiplerle çıkmışlardı: Turan – Fehmi, Reşat – İzzet, İsmail Kurt, Fikret -Ali Rıza, Kocakafa Recep, Osman, K. Şükrü, B. Şükrü, Goller: Ali Rıza ve Recep 1. İkinci maçta; Turan – Fehmi, Reşat – İzzet; İsmail, Fikret – B. Şükrü, Recep, Nurettin, Osman, Ertan. Goller: Osman, Nurettin ve Recep.

O sene ilk defa yapılan deplasmanlı maçlarda Sakarya, Kocaeli şampiyonları ile karşılaşan Karagümrük, derece alamamıştı. 6 müsabakadan 4 galibiyet alan Kırmızı-Siyahlılar, grup Şampiyonu olduktan sonra Türkiye Lig liderliği için final maçını Bursa’da, Acara karşı yaptılar ve tesadüfi olan tek golle yenildiler. Neticede Türkiye ikincisi oldular. Adana, İzmir, Bursa, Adapazarı, İzmit’te maçlar yapmaya giden Karagümrük takımını alkışlamaya koşan taraftarların 3000’e yakın olduğu görüldü.

1954 – 1955 sezonunda yaptıkları başarılı maçlardan sonra, Karagümrüklüler tekrar İstanbul Şampiyonu oldular. Türkiye Birinciliği için Adana, İzmir ve Eskişehir lig liderleri ile karşılaştılar. Adana Demir Sporu Adana’da 1-0, İstanbul’da Dolmabahçe Stadında 5-0 mağlûp ettiler. Eskişehir Demir Sporu ile Eski- şehirde yapılan maç, hakem Veli Necdetin idaresizliği yüzünden yanda kaldı. Aynı takımların İstanbulda oynadıkları maçı Kırmızı-Siyahlılar 3-2 kazandılar. İzmir’de oynanan maçta Karagümrük, İzmir Sporu 3-2 mağlûp etti. İstanbul’da yapılan karşılaşmada da İzmir Spor 2-0 galip geldi.

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu