Tarihçe

Karagümrük Tarihi – Semte Rakip Kulüp Kuruldu

1927 senesi sonbaharıydı, bu sıralarda semtte rakip bir kulüp teşekkül ediverdi, ismi Dinçler Yurdu ve şimdiki Cevadın lokantası, (o zaman eski bir ahşap dükkân idi) olan bu kulübün forması kahverengi beyaz olarak tesbit edilmişti. Kurucuları arasında Karagümrüğe hiç bir zaman faydalı olmıyan Vasfı Aktin’de vardı. Diğer kurucular Tarık, Şahap, Edirnekapılı Selâhattin idiler?

Dinçler Yurdu kurucularının bütün hedefi günden güne gelişmekte olan Karagümrük kulübünü parçalamaktı. Nitekim bu uğurda bü­yük gayretler sarf ederek kulüp oyuncularını ayart­maya başladılar? Bu arada Mahmut Ali ve birkaç kıymetli oyuncuyu kendi saflarına katmaya muvaffak oldular. Hatta Karagümrüğün Boks ekibini çalıştıran Fahri’yi bile kulüplerine çekmek istediler?

Bütün bu aleyhte çalışmalar semeresiz kalıyordu. Karagümrük (Zincirli Kuyu Hamamı, Aysu Sineması sahibi), Muh­tar Bey’in hayırlı çalışmalarını destekleyen semt ileri gelenleri, karşı tarafa hiç şans vermedi. Böylece, bü­yük iddialarla açılan “Dinçler Yurdu” bir daha açıl­mamak üzere kısa bir zamanda tarihe karıştı.

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu