Tarihçe

Karagümrük Tarihi – Tarihi Kongre

Artık Birinci Kümenin kulübü olan Karagümrük, tam bir anlayış havası içinde, 1958 – 1959 sezonu ligine kuvvetli bir ekip kurarak girmek için, evvelâ kuvvetli bir idare heyetini seçmek üzere Tarihî Kongresini ilân etti. Pek alâka toplayan ve hararetli, olgun geçen Kongre, Muammer Çakmayın Başkanlığında ve İbrahim Sevin ile Fahri Somer’e yapılan büyük tezahürat arasında yapıldı. Bugüne kadar görülmemiş ve 800 âzayı aşan Kongrede İbrahim Sevin ittifakla Kulüp Başkanlığına getirildi.

Karagümrük’lülerin, Kırmızı-Siyah renkleri bâki kaldıkça, kalplerinden çıkaramayacaklan kıymetli Başkanlarının yardımcıları olarak, aşağıdaki değerli şahsiyetler de kulüp idare heyetine seçildi:

İbrahim Sevin, Fahri Somer, Burhaneddin Odman, Ferdi Çapanoğlu, Yusuf Ercil, Niyazi Civelek, Çâker Yazaroğlu, Ali Nihat Korkut, Nazmi Akkirman.

Yedekler: Yusuf Çubuklu, Nazmi Gencoğlu Sedat özcan, Nuri Sevil, Ahmet Özyazıcı, Nezih Erkayalı, Burhan Işıktan, Tahsin Akmanlar, Fahreddin Alaca. Kulübün Fahri Başkanlığına da, Kongre kararıyla Eski Balıkesir Milletvekili Sıtkı Yırcalı intihap oldu. 

YENİ İDARE HEYETİ İŞBAŞINDA

Karagümrük üyelerinin can-ı gönülden istek ve tezahüratla iş başına getirdiği yeni idare kurulu azaları da vazife taksimi yaparak derhal hayırlı işe başladılar.

İLK İŞ… PARA TEMİNİ OLDU.

Başkan İbrahim Sevin, kulübe külliyetli bir meblâğ verirken, idare heyetinde bulunan diğer zevatlar da para yardımında bulundular. Ayrıca Kongre günü, Burhaneddin Odman’ın açtığı kampanya ile azalar arasında toplanan teberrular de hayli kabarık bir yekûn tuttu. Böylece büyük transfer piyasasına dahil olan Karagümrük, bütçesine 600 bin lira koydu. (Bugün 60.000.000 milyon).

İlk Transfer; Kadri Aytaç oldu.

Futbolcu alış-veriş piyasasına giren Karagümrük, ilk olarak Millî Takımın gözbebeği, Galatasaraylı Kadri Aytaç’ı transfer etti. Bu olay, spor çevrelerinde bir hayli dedi-kodu mevzusu oldu.

TRANSFER GELİŞİYOR

Kadri Aytaç’ın, Karagümrük kulübüne girmesi ile transfer işi yoluna giriyor ve diğer kıymetli futbolcuların da bu kulübe transfer oluşları sağlanıyor.

K. Halil de Karagümrükte

Bu arada memuriyeti İrana nakledilen Karagümrük Antrenörü Oscar’ın yerine Adalet antrenörü Küçük Halil getiriliyor.

İdare heyetinin elbirliği ile çalışmaları transferayının tam bir muvaffakiyetle kapanmasına vesile oldu. Gece gündüz durmadan bir ay koşan, didinen kulüp idarecileri, Karagümrüğe, aşağıda isimleri geçen futbolcuları transfer ettiler:

Kadri Aytaç (G.S.), Orhan, Turan (F.B.), Tamer – kaleci (Bşk.), Zekâi (Ankara Güneş), Kadri (İ. Spor), Gökçen (Ad.) Gazanfer (Genç milli), Sümer (J. gücü), Bilgin (Genç millî), Hikmet (Hatay).

Eskiler de dahil kadro 22 kişiye çıktı. Bu 22 futbolcu şunlardı:

Kadri, Aytaç, Zekâi, Fahrettin, Kadri, Tamer, Sümer, Recep, Gökçen, Gazanfer, Orhan, Turan, Tarık, Aydın, Nedim, Metin, Cahit, Dursun, Azzem, Can, Erdoğan, Bilgin, Hikmet.

Gazetelerin alâkası.. Ve Spor Çevrelerinde Merak.

1958 Temmuz ayı içinde ve transfer kapandıktan sonra, Karagümrük kulübünün giriştiği büyük oyuncu alış-verişine alâka gösteren gazeteler her gün sütun sütun yazılar yazdılar ve bol bol resimler dercetmek suretiyle bu kulübün çalışmasını överlerken, diğer taraftan spor elkarı umumisi yeni parlayan Yıldıza merakla yüzlerini çevirmişlerdi.

KADRİ, KARAGÜMRÜK RENKLERİNİ SEÇTİ

Galatasaray’lı mı, Karagümrük’lü mü? Dedikodusu bir hayli devam eden ve neticede, Kadrinin Kırmızı-Siyah renkleri intihap edip bu kulübe girişi sade İstanbul değil, Türkiye çalkalandı. Karagümrük taraftarları bu havadisin sevinci ile, o gece Kadrinin şerefine parlak eğlentiler tertip edilmişti. Muhitte ve Kulüp Lokalinde muazzam kalabalık geç vakitlere kadar davul zurna çalmak sureti ile oynadılar, eğlendiler.

İLK ANTREMAN

1 Ağustos 1958 günü ilk sezonu kurban keserek açan Karagümrük, İstanbul spor severlerini ve Kırmızı-Siyahlı taraftarlarını Vefa Stadına çekmişti. O gün 12 bine yakın meraklı, Stad kapısından içeri girerken, kendi istekleri ile kulübe teberrülerde bulunmuşlardı.

Antrenmandan evvel topluca, öğle yemeğini Beyaz Parkta yiyen sporcular, sureti mahsusta hazırlanan ve Kırmızı – Siyah renklerle süslenen taksilerle sahaya getirilmişti.

Ayrıca Beyaz Park’a gelip çok sevdikleri sporcuları arasına katılan Karagümrüklü taraftarlarının da dahil oldukları geliş merasimi pek enteresan olmuştu. 30’dan fazla taksi, Karagümrük sporcularını ve taraftarlarını Beyaz Parktan alarak, Taksim, İstiklâl Caddesi, Tepebaşı, Unkapanı köprüsü, Fatih yolu ile Karagümrüğe, adeta gelin alayı gibi gelinmişti. Yollarda taksilerin çaldığı kornalarla toplanan meraklılar Kadri ve diğer sporcuları çılgınca alkışlamışlardı.

Antrenör Halil Özyazıcı’nın nezaretinde yapılan idman esnasında davul zurna ile, havalar çalarak, sahada çalışan sporculara ve binlerce meraklıya bir bayram gününü yaşatmıştı. 2 saate yakın süren bu idman sonunda halk gerek futbolcuları gerekse idarecileri çılgınca alkışlayıp, tezahüratta bulunmuşlardır.

İLK ANTRENMAN MAÇI

Karagümrük Futbol Takımı, ilk antrenman maçını Bursa’da yaptı. Cumartesi günü Acarla oynadı ve 3-0 galip geldi. İkinci karşılaşmayı Merinosa karşı yaptı. Bu maçı da 3-1 kazandı.

Kısa zamanda birbirleriyle kaynaşan ve anlaşan takımın bu başarısı ilerisi için büyük ümit vermişti. O gün Bursa’ya, takımlarının oyununu görmeye giden taraftarlarının 500’e yakın oluşu ve tarihte emsali görülmeyişi İstanbul gazetelerinde sitayişle bahsedilmiş ve spor çevrelerinde günün mevzuu olmuştu.

İKİNCİ ANTREMAN MAÇI

Karagümrük takımı, ikinci antreman maçını, Kadıköyde Fenerbahçeye karşı oynamıştı.

Ağustos ayının en kızgın günlerine rastlayan bu müsabakayı görmek için, merak eden spor severler Fener stadını doldurmuşlardı. Seyredilen güzel bir futbol maçından sonra Karagümrük, tatmin edici bir oyunla büyük rakibine ancak 1-0 mağlup olmuştu.

Geniş alâka toplayan müteakip hafta tekrar karşı karşıya gelen aynı takımların yaptıkları ikinci maç, yine bir farkla 3-2 Fener’in galibiyeti ile bitmişti.

İLK RESMİ MAÇ

Kırmızı-Siyah renklerin gururla dalgalandığı Dolmabahçe Stadında, Karagümrük, ilk resmî maçını Beykoz’a karşı oynadı ve 3-1 galip geldi.

Hakem Ali Timur maçtan evvel takımları sahaya davet edince Beykoz’dan sonra ortaya çıkan Karagümrük için taraftarlarının yaptığı tezahürat L tribününün protokole ait kısmında oturan kulüp idarecilerini şaşırtacak derecede büyük oldu.

KARAGÜMRÜK’ÜN ŞEREF TURU

Elinde çiçekle kaptanları Kadri önde ve diğer futbolcular da ellerinde 1. inci lige mensup 10 kulübün ufak bayrakları olduğu halde sahaya çıkan Karagümrüklüler şeref turu yaptılar. Şeref turunu müteakip sahanın dört bir tarafına dağılan Kırmızı-Siyahlı futbolcular, ellerindeki kulüp renkleriyle boyalı lâstik topları seyircilere attılar.

Karagümrüklülerin oyununu merak edip seyretmeye gelen spor severlerin memnun kaldıkları müsabakada Kırmızı-Siyahlılar, sahaya şu takımla çıkmışlardı:

Tamer – Erdoğan, Gazanfer – Orhan, B. Kadri, Fahreddin – Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Goller: Tarık 2, Kadri 1.

Adnan Menderes, Uçak kazasından kurtulup Londra’da hastahanede iken eline ilk ‘’geçmiş olsun’’ telgrafı Karagümrük Gençlik Kulübü’nden gelince çok memnun olmuş; İstanbul’a geldiğinde Karagümrük – Galatasaray maçı olduğunu öğrenmiş ve hiç kimseye haber vermeden aniden Kapalı tribüne girmiş, Karagümrüklülerle maçı izlemiş. Adnan Menderes; sağında Kemal Aygün, solunda İnönü Stadı Müdürü Şazi Teczan.

1958

MUVAFFAK TAKIMIN, SERİ MAÇLARI

Birinci kümenin yeni takımı Karagümrük, Beykoz galibiyetinden sonra, köklü takımlara karşı yaptığı maçlarda muvaffakiyetli oyunlar çıkararak iyi dere¬celer elde etmiş ve haklı olarak kendine taraftar kitlesini çekmişti.

Karagümrük: 2 Vefa: 0                  

Bilhassa Karagümrük taraftarlarını her bakım¬dan yana çok sevindirmiş olan bu karşılaşmada, Kır- mızı-Siyahlı takım sahada şöyle bir tertiple yer almıştı:

Tamer – Recep, Gazanfer – Orhan, Kadri, Fahret¬tin – Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Goller : Zekâi ve Turan.

Karagümrük: 0 İstanbulspor: 0

23 bin seyircinin takip ettiği bu maçta, Karagümrük takımı çok güzel bir oyun çıkarmasına rağmen, Nedim ve Zekâi’nin kaçırdıkları mühim fırsatlardan sonra Kadri’nin fevkalâde kafa ile attığı golü hakem, ofsayd olduğuna hükmederek vermeyince maç 0 – 0 sona ermişti.

Tamer — Recep, Gökçen, Orhan, B. Kadri, Gazanfer — Tarık, Zekâi, Nedim, Kadri, Aydın.

Karagümrük: 3 Beyoğlu Spor: 2

3-2 galip bitirdiği maçı şu kadro ile oynamıştı:

Tamer – Recep, Gökçen – Orhan, Kadri, Gazanfer – Tarık, Zekai, Turan, Kadri Aydın.

Goller: Kadri, Tarık ve Turan.

Karagümrük: 0 Adalet: 0

Galip gelecekleri bu maçta kaçırdıkları fırsatlar arasında bilhassa Zekai’nin rakip kaleciyle karşı karşıya geldiği halde topu Adalet kalesine atamaması müsabakanın 0-0 bitmesine sebep teşkil etmişti.

Tamer — Recep, Gökçen, Orhan, Kadri, Fahrettin— Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Karagümrük: 2 Kasımpaşa: 0

Karagümrük takımının 2-0 lehine biten maçta Kırmızı-Siyahlılar şu kadro ile oynamışlardı:

Tamer — Recep, Gazanfer — Orhan, B. Kadri, Fahrettin — Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Goller: Kadri ve Zekai

Karagümrük: 1 Fenerbahçe: 1

1-1 berabere biten bu maçta Karagümrük, golü Kadri vasıtasile frikikten kazanmıştı. Bir ara kaptan Kadri sakatlanıp oyunu terkedince, Fenerbahçeliler Can’ın ayağından beraberlik sayılarını temin etmişlerdi. Sahaya büyük bir Fenerbahçe bayrağı ile çıkan Karagümrük takımını, Stadı rekor denilecek kadar dolduran seyirciler çılgınca alkışlamışlardı.

KARAGÜMRÜK: 2 BEŞİKTAŞ: 0

Karagümrük Takımı, 8. Hafta karşılaşmasında Beşiktaş’ı güzel bir oyunla 2-0 yenerek namağlup ünvanını korumuştu. Aynı zamanda da lig liderliğini de muhafaza etmişti.

Gazanfer’in her birine 3 ve 4’er yıldız verdikleri futbolcuların teşkil ettikleri kadro şu şekilde sahada yer almıştı:

Tamer — Recep, Gökçen — Orhan, Kadri, Fahrettin — Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Goller: Kadri ve Turan.

KARAGÜMRÜK: 2 GALATASARAY: 3

Liglerin başından bu maça kadar namağlup bir şekilde oyununu devam ettiren ve sporseverlerin sem¬patisini kazanan Karagümrük, Galatasaray’a 3-2 yenildi ve namağlûp ünvanmı da kaybetti amma… Sporseverlerin sevgisini kaybetmedi. Galatasaray’ın çok zor kazandığı bu maçta, Karagümrüğün attığı iki golü İtalyan hakemi saymış olsaydı, müsabakanın şekli değişirdi. Hem de hakem, Fahrettin’i oyun dışı etmesine rağmen…

Takım: Tamer — Recep, Gökçen — Orhan, Kadri, Fahrettin — Tarık, Zekâi, Turan, Kadri, Aydın.

Goller: Turan 2.

Takımda yer alan diğer futbolcular:

Recep Adanır (Beşiktaş), Cengiz Özyalçın (G. Saray), Tekin (Beykoz), Özkan Dallı (G. S.), Nihat (Adalet), Yılmaz (Y. Selim), Kemal (Yeşildirek), Akgün (F. B.), K. Ali (G. S.).

İkinci Kümeden birinci lige geçen ve başarılı oyunları ile kısa bir zamanda “Senenin takımı” unvanını alan Karagümrük, 5 galibiyet, 3 mağlûbiyet almış 15 gol atmış ve 7 gol yemiş ve 13 puan ile ilk devreyi kapamıştır.

Galatasaray’la aynı puana sahip olan Karagümrük, averajla 3. sırayı teşkil ediyordu. Maçları seyirci ve hasılat rekoru yapan, stada şenlik getiren Karagümrük 1. Kümenin en sempatik takımı oldu.

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – 1926 – 1982

Asaf Ayçıl

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu