Tarihçe

Karagümrük Tarihi

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı olan Karagümrük semti Vatan Caddesi ile Fevzipaşa Caddesi arasında kalan bir mahalle olup tarihi surlarının içerisinde yer almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın 29 Mayıs 1453’te İstanbul’a ilk kez Karagümrük semtinden ayak basmasıyla başlayan semt tarihi İstanbul deniz gümrükleri Marmara ve Haliç kapılarında, en önemli kara gümrüğü olmasıyla adını Karagümrük olarak almaktadır. Osmanlı döneminin en gözde semtlerinden biri olan semtimiz İstanbul’un en önemli tarihi eserleri içinde bulunmaktardır.

Semtin Sınırları ve Tarihi Eeserleri

İstanbul’un 7 tepe olarak adlandırılan en yüksek tepesi olan Edirnekapı’dan başlayan semtin sınırları kuzeybatıda Mihrimah Sultan Külliyesi’ne, kuzeyde Kariye Camii’ne bir diğer sınırı olan Hırka-i Şerif Camii’ne kadar uzanır. 1967’ye kadar Kariye, Dervişali, Beyceğiz, Muhtesip İskender, Keçeci Karabaş, Hatice Sultan, Neslişah ve Mimar Sinan gibi önemli mahalleler Karagümrük’e bağlıydı.

Büyük Mimar olan Mimar Sinan semt sınırları içinde bulunan Mimar Sinan Mahallesi’nin eski sakinlerindendi. Küçük camisini de bu semtte kurmuştu. Akşemsettin Caddesi’nin bir köşesinde bulunan Mimar Sinan Mescidi, yaptığı görkemli eserlerin aksine küçük olan minaresiyle hálá dimdik ayakta.

Niyazi Mısri Sokağı’ndaki Celvetiye Dergahı restore edildi. Abdülmecid’in yaptırdığı ve Osmanlı rokoko tarzının önde gelen örneklerinden Hırka-i Şerif Camii’nde Hz. Muhammed’in Veysel Karani’ye bıraktığı hırkası muhafaza ediliyor.

Yangınlar ve Karagümrük Spor Kulübü’nün renklari

İstanbul’u kül eden, hayatları, umutları tüketen yangınlar semtin tarihinde derin izler bıraktı. 1639’da alevler Balat Kapısı’ndan başlamış, Karagümrük’ü yalayıp yutmuştu. 1692 ve 1721’deki felaketler unutulmadı. Ancak en büyüğü 1782’nin 22 Ağustos’unda başladı. 12 gün sürdü. Tam 2100 ev yandı. İstanbul’un namlı tulumbacıları da buradan çıkarmış. Siyah şalvar üstüne kırmızı cepken giyerlermiş. İşte Karagümrük Spor Kulübü renklerini bu tulumbacılardan almış.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu