Köşe Yazıları

KARAGÜMRÜK

1957-1958 senesi lig maçlarının sonunda birinci profesyonel kümeden bir takım ikinci kümeye düştü. Aynı anda ikinci kümeden «halkın takımı» olan yeni bir takım da birinci kümeye yükseldi. Emniyetin yerini alan bu takımın ismi Karagümrük’tü. Mazisi, kulüplerine candan bağlı taraftarları, çalışan gençleri vardı. Gayesi temiz ve aynı olan insanların topluluğu olan bu kulüp yükselmeğe azmetmişti. Kimi ortaya fikir koydu, kimi parasını; kimi de bilfiil çalışarak gayeye hizmet ettiler Bu kolektif çalışmanın bir neticesi olarak bugün, yarının büyük takımı olmağa namzet, bir Karagümrük ortaya çıktı.

Parlak Bir İstikbal;

İkinci profesyonelden bambaşka bir âlem olan birinci profesyonele gelirken, Kırmızı-Siyahlılar birinci kümede tutunmanın zorluğuna pekâlâ müdriktiler. Ellerindeki elemanların, birinci kümeye yeterli olmadığını da biliyorlardı. Müteşebbis bir kulüp reisinin (İbrahim Sevin’in) gayretiyle diğer idareciler el ele vererek iyi transfer yapmağa azmettiler. Talih de kendilerine yardım ediyordu. O sırada Adalet’ten ayrılan bir idareci (Fahri Somer) de renk aşkının bütün kuvvetiyle hakim olduğu bu camiaya iltihak etti. Kuvvet büyümüştü. Arkalarında on binlerce taraftara dayanmanın, onlara güvenmenin sevinci içindeydiler. İyi transfer yapmak için çok şeyler harcadılar, mesai enerji, fikir ve bitmek tükenmek bilmeyen bir azim. «En İyisi bu kadar kısa bir zamanda bulamazlardı tabii. Fakat, gayelerine yetecek kadar kuvvetli ve sıhhatli bir takıma sahip oldular. 14 eleman alınmıştı. İnceden inceye hesap edilerek ve pek büyük çalışmaların karşılığında.. Bugün için Kadri, Zekâi gibi pek büyük virtüözlerin, Gazanfer, Gökçen ve Orhan gibi kıymetli gençlerin kudretleri de inkâr edilemez. Karagümrük, müstakar bir kadroya sahip olduktan başka, yarının büyük futbolcuları olmağa namzet elemanlarından müteşekkil bir takımın temellerini de atmıştı.

Ve Bugünkü Engeller;

Sadece üç mühim problem var, Karagümrük için şimdi kaleci, santrhaf ve santrafor meseleleri mühim. Sadece üç mesele. Fakat üç mühim mesele. Her üçü de takımın kilit noktaları. Yeni transferlerden Tamer, üzerindeki çekingen hali attığı ve morali yerine geldiği vakit mesele binnisbe hallolacaktır. Fakat sadece o kadar mı?

İki yeni transferin (Gökçen ve Gazanfer’in müdafaayı, Orhan ve Fahrettin’in de haf hattını tutacaklarına şüphe yok. Fakat defansın ahengini bulması, takımın da belirli bir sistem içinde oynaması, bu elemanların «Kohezyonuna» bağlı. Çünkü, siyah-kırmızılıların ilk maçlarında, müdafaanın zaman zaman bocalaması ve ahengini kaybetmesi, oyunun, hele o kudretli forvetin temposunu bozmaktadır.

Aydın, Zekâi, Turhan, Kadri, Tarık forvetin nasıl bir kuvvet olduğunu bu sene İstanbul’lular yakinen anlayacaklardır. Geçen senelere nazaran hayli değişmiş ve fantezi futbolun yerine neticeli olanını getirmiş bulunan K. Halil’in antrenörlüğün de Karagümrük’e ne dereceye kadar faydalı olduğu meydana çıkacaktır. Hasılı, Karagümrük şimdi pek çok iyi imkâna sahiptir. Fakat bu iyi imkânlar kendilerine ne büyük bir iddia ne de gurur tevlit etmiştir.

Her ne kadar kendileri «Ligde yedinci olursak ne mutlu, büyük kulüplerle rekabetimiz yok» demektedirlerse de, golcü ve netice alıcı hüviyetinde gözüken takımlarının pek çok büyük takımın bileğini bükme ihtimali de yok değildir. Hele Karagümrük’ü seyretmiş olanlar, bu takımın hiç olmazsa kendi ayarındaki takımları yenebileceğinden emin bulunuyorlar. Bu tehlikeli takımın ideal on birini eldeki imkânlar nispetinde Tamer – Gökçen, Gazanfer – Orhan, Kadri, Fahrettin – Aydın, Zekâi, Turhan, Kadri, Tarık şeklinde kurmak mümkün ve bu da kendilerine bir sene yetecek kudrettedir.  

Yayın: Havadis Tarih: 1958 Yazar: Doğan ŞENER

Dünden Bugüne Karagümrük Gençlik Kulübü – Asaf Ayçıl’ın kitabından alıntıdır.

Doğan Şener Kimdir?

1937 yılında Zonguldak’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. Mesleğe 1954 yılında Türkiye Spor Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Tercüman, Milliyet, Yeni İstanbul, Türkiye Gazetelerinde çalıştı. Hey Dergisi’ni çıkardı. 2008 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi olan Doğan Şener Basın Şeref Kartı taşıyordu. Doğan Şener 9 Aralık 2019 Pazartesi günü vefat etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu