Sağlık

Korona semptomları gözlerden de anlaşılabiliyor

Koronavirüs uyarısı: Göz kapaklarınız virüsün şiddetli bir biçimine işaret edebilir – nelere dikkat etmelisiniz

KORONAVİRÜS komplikasyonları oldukça öngörülemez ve yaşamı tehdit edici olabilir. Göz kapaklarınızdaki bir işaret ciddi bir COVID-19 vakasına işaret edebilir – bu nedir?

COVID-19’a olası reaksiyonların yelpazesi şaşırtıcı derecede geniştir. Bir tarafta asemptomatik hastalar yatıyor, diğer tarafta kan pıhtılaşması gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlar var. COVID-19’un vücuda zarar verebileceği yollarla ilgili araştırmalar devam ediyor.

Annals of Internal Medicine’de yayınlanan bir vaka raporu , İtalya’daki üç COVID-19 hastasının miyastenia gravis adı verilen nadir, kas zayıflatan bir otoimmün bozukluğa bağlı semptomlar geliştirdiğini ayrıntılı olarak açıkladı.

İtalya’nın Katanya kentindeki Garibaldi Hastanesinden ekip, bunun virüs ile hastalık arasında ilk kez bir durumun rapor edildiğini söyledi.

Myastenia gravis, kas güçsüzlüğüne neden olan nadir ve uzun süreli bir durumdur.

NHS’nin açıkladığı gibi, bu bir otoimmün durumdur, yani bağışıklık sisteminin (vücudun enfeksiyona karşı doğal savunması) yanlışlıkla vücudun sağlıklı bir bölümüne saldırmasının sonucudur.

Sağlıklı vücut, “Myastenia gravis’de bağışıklık sistemi sinirler ve kaslar arasındaki iletişim sistemine zarar vererek kasları zayıflatır ve kolayca yorulur” diyor.

Olgu sunumuna göre, hastalara hastalığa yakalandıktan sonra myastenia gravis tanısı kondu.

Hastalar, COVID-19 ile ilgili ateş geliştirdikten yaklaşık bir hafta sonra göz kapakları düşüklüğü ve yutma güçlüğü gibi semptomlar göstermeye başladı.

Myastenia gravis en çok gözleri ve göz kapaklarını, yüz ifadelerini, çiğnemeyi, yutmayı ve konuşmayı kontrol eden kasları etkiler.

Koronavirüs semptomları güncellemesi: Gözleriniz bu renge dönerse COVID-19’a sahip olabilirsiniz

KORONAVİRÜS, vücuda tahmin edilemeyen şekillerde sızarak olağandışı semptomlara yol açar. Örneğin gözleriniz belli bir renge dönerse, virüsün sinyalini verebilir.

Yeni bir koronavirüs türü olan SARS-CoV-2’den doğan COVID-19 , dünyanın pandemiler konusundaki rahatlığını vurguladı. 2003’te patlak veren selefi SARS koronavirüsü büyük ölçüde Güneydoğu Asya ile sınırlıydı, bu nedenle tehdit önemsiz görünüyordu. Bununla birlikte, COVID-19, koronavirüslerin bölgelere veya popülasyonlara göre ayrım yapmadığını kanıtlamıştır.

COVID-19’un küresel yayılımı da bir dizi şaşırtıcı semptom üretti.

Hastalığın kökleri solunum yolu viral enfeksiyonlarına dayanır, ancak uyarı işaretleri soğuk benzeri semptomların ötesine uzanır.

Dünyanın dört bir yanındaki hastaneler hasta akınıyla karşı karşıya kaldıkça, alışılmadık uyarı işaretleri gün yüzüne çıktı.

Bu değerli içgörülerden bazıları, en kötü etkilenen bölgelerden biri olan Amerika’dan geldi.

Örneğin, koronavirüs hastalarına bakan Kirkland, Washington’da bir hemşire, gözle ilgili olağandışı bir semptom tespit etti.

Yaşam Bakım Merkezi’nden Chelsey Earnest, CNN’e, koronavirüs testi pozitif çıkan gördüğü her hastanın, konjonktivit olarak da bilinen kırmızı gözleri olduğunu söyledi.

Earnest’in “alerji gözleri” olarak adlandırdığı fenomen, doktorlar da dahil olmak üzere personelin ciddi bakıma muhtaç hastaları tespit etmelerinde güvenilir bir yol haline geldi.

COVID-19 gözleri nasıl etkiler?

Specsavers şöyle açıklıyor: “Konjunktiva, göz yüzeyini kaplayan mukozadır.

“Koronavirüs gibi viral partiküller onunla temas ederse (örneğin hapşırmak, öksürmek veya kirli ellerle gözlerinize dokunmak), bu bir kişinin enfekte olmasına neden olabilir.”

Göz uzmanının açıkladığı gibi, bunun nedeni koronavirüsün konjonktiva hücreleri üzerindeki ACE-2 reseptörlerine kenetlenmesidir, solunum yolunda ve akciğerlerde benzer reseptörler bulunur.

“Bu hücre yüzeyi reseptörleri, hücrelerin kendilerine bir geçit görevi görerek virüsün vücuda girmesine yol açar” diyor.

Specsavers’daki kıdemli bir optometriste göre, COVID-19 ile ilişkili konjonktivit, sürekli öksürük ve ateş gibi daha yaygın semptomların yanı sıra hastalığın sonraki aşamalarında ortaya çıkma eğilimindedir.

Konjunktivit ile ilişkili diğer semptomlar

Kırmızı ve kanlı olmanın yanı sıra gözleriniz şunları da yapabilir:

  • Yan ya da cesur hisset
  • Kirpiklere yapışan irin üretin
  • Kaşıntı
  • Su

Konjunktivit nasıl tedavi edilir

NHS, belirtilerinizi hafifletmek için temiz bir pamuk yünü (her göz için bir parça) uygulamak gibi yapabileceğiniz şeyler olduğunu söylüyor.

Sağlık kurumu önce suyu kaynatın ve sonra soğumaya bırakın diyor:

  • Kabukları temizlemek için kirpiklerinizi nazikçe ovalayın
  • Gözlerinizi soğutmak için birkaç dakika soğuk bir bez tutun

Ayrıca, COVID-19’un diğer semptomlarını fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede koronavirüsünüz olup olmadığını kontrol etmek için bir test yaptırmalısınız.

Diğer semptomlar arasında yüksek ateş, yeni, sürekli bir öksürük ve koku veya tat duyunuzda bir kayıp veya değişiklik yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu