Spor

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil istifa etti

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil görevinden istifa etti. 16 Eylül’de yeni başkanı seçmek için toplanacak olan genel kurulda yeni başkan Mehmet Büyükekşi olacak.

12 Ağustos 2020’de yeniden Kulüpler Birliği başkanlığına seçilen Mehmet Sepil son zamanlarda yaşanan kaos yüzünden sürpriz bir kararla görevinden istifa etti.

Sepil’in ani istifa kararının altında yaşanan Süper Lig yayın krizi ve bazı kulüplerin yaklaşımları olduğu iddia edildi.

Sepil’in istifasının ardından ikna edilmeye çalışılsa da sonuç vermedi bunun üzerine Kulüpler Birliği Vakfı 16 Eylül’de genel kurul kararı aldı.

Yeni Başkanın Mehmet Büyükekşi olması bekleniyor.

Yeni Kulüpler Birliği Başkanı Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi olması bekleniyor..

Mehmet Sepil kimdir?

Mehmet Sepil, 8 Mart 1955 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Mehmet Sepil, Ankara’da Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezunudur.

Sepil, yine ODTÜ’de Kıyı ve Liman Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 30 yıldan fazla inşaat mühendisliği, inşaat ve yüksek teknoloji şirketlerinde mali ve idari yöneticiliği yapan Sepil, NATO, ABD ve Türk hükümeti ile ilgili özel sektör projelerinde çalıştı. 2011’de İngiliz şirketi ile birleşmesine kadar Irak’ta faaliyet gösteren bir petrol şirketinin CEO’luğunu yapan Sepil, 2012 verilerine göre 500 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 34. iş adamı olarak belirlenmişti.

Ayrıca Sepil’in, Ege mutfağını dünyaya tanıtma hedefiyle kurduğu bir restoranlar zinciri bulunuyor. İzmir, Alsancak’ta Mancar isimli bir mekanı vardır. Mehmet Sepil ayrıca Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) üyesidir. İşleri nedeniyle bütün dünyayı gezdiği bilinir.

Bir dönem Japonya’da okumayı istemiş ancak ailesi izin vermemiştir. Genellikle takım elbise giymek yerine spor ve modern giyinmektedir. 3 Kasım 2017 tarihinde 98 yaşındaki annesi Aliye Sepil hayatını kaybetmiştir. 

2014 yılında Göztepe’yi 7,5 milyon dolar karşılığında satın almış ve kulübün bütün borçlarını üstlenmiştir. Kulüp içerisinde ciddi bir yapılandırma başlatmıştır. 3 yıl içerisinde Göztepe’yi 2. Lig’den, Süper Lig’e çıkarmış ve kulübün 14 yıllık Süper Lig hasretine son vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu