Maç Anıları

Maç Anıları – 1

1. Lig’e çıktığımız sezon 13 yaşındaydım. O zamana kadar hiç deplasmana gitmemiştim. Bir hafta içi günüydü, sokakta yürürken kafamı bir kaldırdım ve her yerin afişlerle dolu olduğunu gördüm.

Afişlerde şöyle yazıyordu: “Otobüsler tutulmuştur ve ücretsizdir.”

Bu maça gitmem lazımdı. Ne yapmalıyım diye düşünürken sokaktan 5-6 arkadaş ile sözleştik. Maça Beykoz’a gidecektik ama içimde Beykoz’a değil de dünyanın öbür ucuna gidecekmişim gibi bir his vardı. Sabahın ilk ışıkları semti aydınlatırken lokalin önüne vardı. Lokalde bayram namazına gelmiş cemaat havası vardı.

Herkes birbiriyle selamlaşıp sarılıyor ve kendi akranlarıyla otobüslere doluşmaya başlıyorlardı. Yolda söylenilen şarkılar, türküler ve bestelerle nihayet Beykoz’a vardık. Stadyuma giriş yaptık. Bize ayrılan tribün hıncahınç doluydu ve taraftarlarımız hiç durmadan tezahüratlarda bulunuyorlardı. Beykozlular da bize misafir takım değil de sanki Yunan takımıymışız gibi muamelede bulunuyorlardı. Ancak Karagümrük hem tribünde hem de yeşil sahada Beykoz’dan üç gömlek üstün ve organizeydi.

Maçı kazanmıştık ve maçta 5 gol olmuştu ama ben bir tek Abdülkerim’in sakatlanıp sahadan çıkışını görmüştüm. Ne golleri görebilmiştim ne de pozisyonları. Adeta tribün liderinin (uzun amigo) emirlerini yerine getiren bir asker gibiydim. Çok güzel bir gündü. Maç bittikten sonra statta 2 saat boyunca kutlama yapmıştık.

Ardından semte dönüş için tekrar otobüslere bindik. Heyecanım hala sürüyordu. Tribünde taraftar, sahada ise futbolcular Beykoz ahalisine güzel bir ders vermişti. Akıllanmamış olmaları gerek ki dönüşte otobüslere taşlarla saldırmışlardı. Otobüsler ise aynı anda durup taş atanlara gereken karşılığı vermişti. Nasıl bir heyecan ve adrenalin ise o günün sonunda gece uykuya dalmakta zorluk çekiyordum.

Kulaklarımda ise tribünde hep bir ağızdan bağırdığımız bestenin şu nameleri çınlıyordu:

“BİR ŞARKISIN SEN, ÖMÜR BOYU SÜRECEK!”

Yazan: Dr. Emir Sipahi

Twitter: @abiemir1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu