Spor

Otomatik ofsayt sisteminin 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor

FIFA Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger, 2022 yılında futbolcuların ofsaytta olup olmadığını otomatik tespit edecek yeni sistemi faaliyete geçebileceğini söyledi.

Wenger, FIFA TV’ye açıklamalarda bulundu. Hali hazırda kullanılan uygulamada ofsayt pozisyonlarının önce VAR sistemine daha sonra ise hakemlere aktarıldığını belirtti. Yeni otomatik sistemde ise önce yan hakeme otomatik olarak aktarılması planlanıyor.

Ofsaytın tespiti için şimdiki sistemde yaklaşık 70 saniye sürdüğünü söyleyen Wenger, “Yeni sistemde sinyaller doğrudan yan hakeme iletilecek. Hakem, kolundaki saatte yanacak kırmızı ışıkla pozisyonun ofsayt olup olmadığını anlayacak. Otomatik ofsayt sisteminin 2022 yılında hazır olacağını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Son dönemde ofsayt kuralında yaşanan tartışmalara son vermeyi düşündüklerini belirten Wenger mevcut kuralın nasıl değişmesi gerektiği hakkında da düşüncelerini aktardı. Arsene Wenger “Benim teklifim, bir oyuncunun vücudunun gol atabileceği herhangi bir bölümü rakip oyuncu ile aynı hizada ise pozisyonun ofsayt sayılmaması.” fikrini belirtti.

Wenger, 4 yılda bir düzünlenen Dünya Kupası organizasyonunun da 2 yılda bir düzenlenmesi yönündeki önerisinin arkasında olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu