Spor

Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul’dan Porto’ya taşınıyor.

UEFA Chelsea ve Manchester City arasındaki Şampiyonlar Ligi finali, İstanbul’dan Porto’nun Estadio do Dragao’ya taşınacağını açıkladı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin konuyla ilgili, “Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk makamları, UEFA’nın isteğini anlayışla karşıladı. Yakın gelecekte bir Şampiyonlar Ligi finali ve diğer birçok etkinliği Türkiye’de görmeyi umuyorum” dedi.

UEFA finali Wembley’e taşımak istemişti ve İngiltere hükümeti ile görüşüyordu, ancak 2.000 personel, sponsorlar, VIP misafirler ve yabancı medyaya yönelik karantina kurallarından feragat etme konusunda önemli bir anlaşmazlık çıktı.

Karşılaşma 29 Mayıs’ta Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşecekti, ancak İngiltere hükümetinin Türkiye’yi risk altındaki ülkeler listesine koyması ve taraftarları fikstür için seyahat etmemeye çağırmasının ardından stadyumun değiştirilmesi için baskı arttı. Kırmızı listedeki ülkelerden dönen Birleşik Krallık vatandaşlarının, hükümet onaylı bir otelde 10 gün boyunca karantinaya alınması gerektiğinden finalin yer değişikliği söz konusu oldu.

Estadio do Dragao’nun kapasitesi 50.000 ve UEFA, 20.000 seyircinin finale katılmasına izin vermek için Portekiz hükümeti ile görüşüyor. Bu, her kulübün taraftarları için 6.000’e kadar bilet anlamına geliyor.

Taraftarların bu sezon Portekiz’deki maçlara katılmalarına izin verilmedi ancak Portekiz ligi Çarşamba günü lig maçlarının son haftasında stadyum kapasiteleri yüzde 10 ile sınırlandırılarak izleyebileceklerini duyurdu. Tüm bu gelişmelerin ardından final için de 20.000 kişinin gelebileceği ifade ediliyor.

Bu gelişmelerin ardından Karagümrük’ün son hafta stadı belli olmayan Denizlispor mücadelesinin de Atatürk Olimpiyat stadında oynanmasına engel kalmayacak. Bilindiği üzere Şampiyonlar Ligi finali nedeniyle Göztepe karşılaşmasından sonra Karagümrük’ün bu statta oynamasına izin verilmemiş Karagümrük, önce Bursa’da ardından Başakşehir’de iç saha maçlarını oynamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu