Köşe Yazıları

Spor Yazarı İslam Çupi’nin Kaleminden Karagümrük.

İstanbul Uyanıyor..

Türkiye Ligi’nin bitiminden sonra ortaya çıkan tabloda, önümüzdeki dönem ligde beş İstanbul takımının birden oynaması, bu futbol kentimizin gözlerini büyük büyük açtığının kanıtı mıdır?Türkiye Ligi’nde yıllar yılı üç büyüklerin dışında hiçbir patlama yapamayan İstanbul’un Sarıyer’i yukarı postalaması, bu yıl da köklü Karagümrük’ün Birinci Lig’e tırmanması, İstanbul futbolu adına sevindirici bir değişimdir.

Karagümrük, Türk futbolunda üç büyüklerden sonra mazi kökü çok derinde olan bir İstanbul’ludur. Ateşi ve yüreği yüksek Edirnekapı, Karagümrük, Malta hinderlandında çöreklenmiş eski İstanbul beyefendiliğiyle, kabadayılığının sevimli uçlar veren bir yöresindedir.Çukurbostan, yeni adıyla Vefa Stadı Karagümrük’ün geçmiş zaman albümündeki topraklı, tozlu podyumudur. İstanbul mahalli liglerinde oynarken, İstanbul profesyonel Ligi’ne terfi ederken, Karagümrük takım olarak sahaya sürdüğü kolyede Türk futbolunun büyük yıldızlarını kopan birer inci gibi her dönem gazete sayfalarına dökmeye devam etmiştir.

O ayakkabıların kendi parasıyla alınıp, o formaların ev leğeninde öküzbaş çividiyle yıkandığı dönemlerden bugünün Karagümrük’üne kadar Kırmızı-Siyahlı takımın sahalardan gelip geçirdikleri futbolcular, bir ustalar albümü olarak, Türk futbolunun tozlu arşivlerine yürümüşlerdir.

Cahitler, Kallu Şükrüler, Kambur Ahmetler, Deli Turanlar, Makara İzzetler, Naci Erdemler, Moruk Şadiler, Dudular, Lağım Osmanlar, Reşatlar ve daha hatırdan kaçmış büyük yıldızlar sakaların sattığı bir bardak su primine ayaklarının ve yüreklerinin en halislerini sahaya bırakıp reklamsız, resimsiz çekip gitmişlerdir.

45’leri, 46’ları hatırlıyorum. Yazları Yenibahçe yeşilinin osuruk ağaçlı dehlizlerinden geçer, Sulukule’nin bulunduğu Surdibi’ndeki, eğribüğrü patikadan çıkar, Çukurbostan sahasına seyirtirdik. Kim oynarsa oynasın. Karagümrük bizim gibi mahalle arası rekabetleri kovalayan kuşak için mahalle aralarının en büyük takımıydı.

İstanbul kayboldukça, Karagümrük de kayboldu. Futbolda bir yerlere indi. Futbolcu da indiği bir yerleri, kendi geçmişiyle bağdaştıramadığı için, yine indiği yerlerden çıkmaya başladı ve Birinci Lig’e geldi.

Hoşgeldin Karagümrük.

Gitmeyesin Karagümrük.

İlk basımı 2004 olan İslam Çupi’nin “Olaylar, Sağbekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı” kitabından alıntıdır.

Sayın Atilla Kornik”e teşekkür ederiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu