Gündem

Tarihi surlarda çökme!

Karagümrük Mahallesi Kaleboyu Caddesi’nde tarihi surların bir bölümünde gece saatlerinde çökme meydana geldi.

Surlardan kopan parçalarının bir bölümü yola düşerken, surun bir kısmı da arka alandaki yeşil bölgeye savruldu. Çökme nedeniyle cadde bir süreliğine trafiğe kapandı.

İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler yıkılan sur ve çevresine güvenlik önlemleri aldı. Caddenin kapalı olan bölümünde ekipler güvenlik çemberi oluşturup gelen araçları alternatif yollara yönlendirdi. Olayda herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

“Surlar büyük tehlike altında”

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, 10 kilometre uzunluğundaki surların büyük risk altında olduğuna ve esaslı onarım beklediğine dikkat çekti.

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, “Restorasyon yapılmak için restorasyon yapılmaz”

Gece saatlerinde çöken Fatih’teki tarihi surlar havadan görüntülendi. Çökmeyle ilgili konuşan Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, “En büyük sorunumuz defineciler kaçak kazılar yapıyorlar. Restorasyon bir kültür işidir, restorasyon yapılmak için restorasyon yapılmaz. Uzman kişilerin bir araya gelip bir alan yönetim planı ortaya koymaları gerekiyor” dedi.

“Zamanında bilimsel yöntemlerle müdahale edilmemiş”

Surlarda meydana gelen çökmeye ilişkin konuşan Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, “Burası sonuçta UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde olan bir kültür varlığı. Yılların getirdiği bir birikim var, bunlara zamanında bilimsel yöntemlerle müdahale edilmemiş. Burası büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda, kim olursa olsun bazı çalışmalar yapılmış. Ama restorasyonla ilgili çalışmalar geç kalınmış. Definecilerin verdiği tahribatlar, sur duvarlarının alt kotlarında definecilerin çalışmaları var. Dini anlamda sözü geçen insanların burçlarda gömüleri var. Bunları bildikleri için ulaşmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“Restorasyon yapılmak için restorasyon yapılmaz”

Definecilerin surlar için büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Şahin, “En büyük sorunumuz bu defineciler kaçak kazılar yapıyorlar. Deprem etkileri, iklimsel etkiler, çevre ve insanların verdiği zararlar, derzlerdeki boşalmalar bu definecilerin müdahaleleri sonuçta bunları bir birikim haline getiriyor, bir anda yıkılmalar söz konusu. En riskli olan yerdeyiz zaten şu an bunların bir alan yönetimi planı çerçevesinde bilimsel yöntemlerinin yapılması lazım. Restorasyon bir kültür işidir, restorasyon yapmak için restorasyon yapılmaz. Uzman kişilerin bir araya gelip bir alan yönetim planı ortaya koymaları gerekiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu