Gündem

Yaya geçitlerinde kırmızı çizgi uygulamasına Fatih Belediyesi de katıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ uygulaması hayata geçirildi.

Yayaların trafikteki önceliğine vurgu yapılıyor

Bakan Soylu, 2018’de yaya öncelikli trafik konusunda adımlar atmaya başladıklarını hatırlatarak, TBMM’de kanun çıkarıldığını söyledi. Soylu, “2018’de ülkemiz bir karar aldı ve ‘artık bundan sonra bizim trafiğimizde yaya öncelikli olacak’ dedi. Okul geçitleri, yaya geçitleri, trafik lambalarının olmadığı; ama levhaların olduğu, hastane geçitleri bütün bu alanların tamamında önceliği yaya veren bir adımı millet olarak attık. Nasıl ambulans trafikte öncelikliyse yayalar da artık Türkiye’de trafikte öncelikli bir konuma geldi” dedi.

Trafikte sıfır can kaybı hedefiyle yola çıkıldı

Bakan Soylu, bu kapsamda çalışmalara devam edildiğini belirterek, “2018’de bu kanun çıktı. 2020’nin sonuna kadar trafik kazalarından kaynaklanan yaya ölümlerinde 516 az can kaybı oldu. 1 hepimiz için büyük rakam ama 516 çok daha büyük rakam. Bunu çok daha büyük rakamlara çıkarmak istiyoruz. 1686’ydı şu anda 900’lere geldik. Onun için hep beraber kurallara uyarsak, sürücüler kurullara uyarsa, yayaya öncelik gösterirse, yaya öncelikli trafiği uygularsak ölümler azalıyor. Kazaların sonunda sadece ölümler olmuyor aynı zamanda yaralanmalar, sakatlanmalar oluyor. Kimse kimseye bunu reva görmemeli. Sürücülere sesleniyorum, yaya öncelikli trafik kurallarına riayet edilirse bu çocuklarımız büyüyecek, ülkemiz için çok daha iyi bir noktaya gelecek. Bu konuda yayalara da tavsiyemiz; yola atlamamaları. Çizgilerin olmadığı yerde yaya yola atlarsa ‘trafik önceliği benim’ derse trafik kazası ve sonuçları kaçınılmazdır. Sürücülerin nasıl kendilerine ait kuralları varsa yayalarında kendine ait kuralları var. Yaya geçitlerinde, levhaların olduğu yerde, okul geçitlerinde, hastane geçitlerinde, kavşaklarda üstünlük yayalardadır. Kurallar çok basit eğer bu kuralları uygularsak hedefimiz sıfır can kaybı, buna da ulaşabiliriz” diye konuştu.

BAKAN SELÇUK: Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz de her türlü desteği veriyoruz!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk ise, ‘yayalar kırmızı çizgimiz’ diyerek hayatın içinden bir konuyu gündeme getirdiklerini belirterek, “Çocuklarımızla beraber geleceğe yönelik olarak trafik kurallarına daha iyi riayet etmek için bir çalışmanın içindeyiz. İçişleri Bakanlığının bu çalışması son derece önemli bizde Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz de her türlü desteği veriyoruz” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Bakanlar Soylu ve Selçuk, öğrencilerle birlikte okul önündeki yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Fatih Belediyesi de kırmızı çizgi uygulamasına katıldı

Fatih Belediyesinden yapılan açıklamada; “İçişleri Bakanlığımızın “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile yurt genelinde başlattığı çalışma gereği, ilçemizdeki tüm yaya geçitlerini farkındalığın artması için kırmızı ile boyadık.” bilgisi verildi.

Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın 2018’de başlattığı “Önce Yaya” kampanyasının etkisi, her yıl farklı mottolarla hayata geçirilen faaliyet ve destekleyici kampanyalarla artmaya devam ediyor. Kampanyanın 2021 yılı için belirlenen “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” mottosu kapsamında Fatih Belediyesi ekipleri ilçedeki tüm yaya geçitlerini kırmızı ile boyadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu